Zmenili pravidlá odchodu do dôchodku: Čím dlhšie žijeme, tým viac odrobíme

, europskenoviny Foto: TASR/AP

Dnešní tridsiatnici pôjdu do dôchodku až ako 70-roční. Pravidlá odchodu do dôchodku sa zmenili a priblížili sa tak k pravidlám v EÚ. Zmena spočíva v tom, že čím dlhšie budeme žiť, tým viac si aj budeme musieť odrobiť.

Priemerný vek sa neustále zvyšuje, dôchodkový systém sa preto musí prispôsobiť. Vek odchodu do dôchodku sa bude upravovať podľa toho, koľko času na dôchodku strávime. Slováci sa dožívajú priemerne 76 rokov, preto v roku 2016 je hranica odchodu na zaslúžený odpočinok dosiahnutie veku 62 rokov. O tom, o koľko sa zvýši, bude závisieť čísiel štatistického úradu. Ten určí o koľko dní sa v danom roku dožili v priemere obyvatelia Slovenska. “Človek sa dožije zhruba 18 rokov na dôchodku, zároveň v priemere pracuje a odvádza odvody 42 rokov, dá sa očakávať, že tento pomer by mal ostať rovnaký,” povedal Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.

Napríklad Francúzi sa priemerne dožívajú 81 rokov, preto do penzie odchádzajú, keď sa dožijú 65 rokov a 4 mesiace a podobne sú na tom napríklad aj Nemci. Podľa starého systému platí, že pokiaľ majú ženy deti a sú narodené pred rokom 1961, idú do dôchodku skôr. Od roku 2024 už bude platiť úplná rodová rovnosť. Ženy budú odchádzať do dôchodku v rovnakom veku bez ohľadu na to, koľko detí vo svojom živote porodili. “Bez tohto opatrenia by dôchodkový systém vytváral tak veľké diery, že Sociálna poisťovňa by nebola schopná vyplácať dôchodky,” vysvetľuje analytik INESS Radovan Ďurana.

A to je teda aj jeden z dôvodov, prečo už prví ľudia pôjdu do dôchodku na budúci rok neskôr. Ak by ste si to ale chceli overiť a vedieť kedy aj vy pôjdete do dôchodku, aspoň približne, tak na stránke sociálnej poisťovne nájdete kalkulačku.

Súvisiace články

Aktuálne správy