Dohoda ohľadom Brexitu: Vitajte v dvojrýchlostnej Európe!

Diskusia 9  
Dohoda ohľadom Brexitu: Vitajte v dvojrýchlostnej Európe!
Zdroj: politico
Foto: TASR/AP;SITA/AP


26. 2. 2016 - Európski predstavitelia sa po minulotýždňovom maratóne s Davidom Cameronom zhodli, že dohoda odvráti chaotický rozvod. V zúfalej snahe udržať Veľkú Britániu v únii sa Európa posúva smerom k dvojrýchlostnej realite, informuje portál politico.

Odísť, či zostať? Oboje je rovnako traumatizujúce
Dôležité bude, nakoľko britskí voliči schvália plán dohodnutý na summite v Bruseli. Rovnako dôležité bude, aký bude mať EÚ po odklepnutí dohody vplyv na Veľkú Britániu. Zjednodušene povedané, táto dohoda účinne prepisuje pravidlá pre rokovania členských štátov v Bruseli. "Čo sa tu chystá, vytvára precedens, že všetko záleží na opätovnom prerokovaní," povedal jeden z úradníkov v Bruseli. Až do teraz boli členovia všeobecne prinútení akceptovať celú kanonádu pravidiel a predpisov EÚ, až na niekoľko významných výnimiek ako je právo Veľkej Británie rozhodnúť sa o tom, či chce z únie vystúpiť.

Dohoda Londýna s EÚ zachádza ešte oveľa ďalej, vytvára politický ekvivalent otvoreného manželstva. Kým obe strany právne vytvárajú zväzok, nie sú k sebe navzájom pripútané. Toto možno vyznieva dobre abstraktne, v praxi to však môže byť nebezpečné. Po skončení summitu, Cameron nenechal nikoho na pochybách o tom, čo dohoda znamená. "Británia bude trvalo mimo z tejto čoraz užšej únie, nikdy nebude súčasťou európskeho superštátu... Británia nikdy neprijme euro a máme zaistené dôležitú ochrany pre naše hospodárstvo ".

Dohoda ohľadom Brexitu: Vitajte v dvojrýchlostnej Európe!

Vitajte vo dvojrýchlostnej Európe

Myšlienka úzko integrovaného jadra Európy, ktoré je obklopené viacerými  voľne prepojenými satelitmi, nepredstavuje nič nové. Mnohí by mohol namietnuť, že vlastne dvojitá rýchlosť už v eurozóne existuje. Ale takmer všetky mimoeurópske krajiny, vrátane všetkých členských štátov EÚ z východnej Európy, sú povinné usilovať o členstvo v menovej únii. Takže ak hovoríme o dvojrýchlostnej  Európe, jej existencia je prinajmenšom dočasná.

Navrhovaná úprava EÚ s Veľkou Britániou by mala ísť o krok ďalej, ide o inštitucionalizáciu prístupu k členstvu tzv. à la carte. Namiesto toho, aby sa základná skupina rovnako zmýšľajúcich krajín schádzala a prijala užšiu integráciu, jedna krajina tiahne opačným smerom a otvára dvere pre ostatných, aby urobili to isté. So zostupujúcim nacionalizmom naprieč mnohými krajinami východnej Európy, to nie je nepredstaviteľné, že štáty ako Maďarsko a Poľsko bude tiež žiadať o výnimky ohľadom prijatia eura alebo iných aspektov EÚ. V priebehu času by tieto pohyby mohli ďalej narušiť dôveru verejnosti v rámci EÚ, narušiť jej legitimitu.

Mnoho skalných Európanov už dlho argumentuje, že dvojrýchlostné riešenie je jedinou cestou vpred. Vplyvní európski politici z Nemecka, ako je Wolfgang Schäuble, a z Talianska Romano Prodi, už podporili túto myšlienku. Problémom dohody je, čo sa vlastne za ňou skrýva. Zhodujú sa napríklad v tom, že eurozóna potrebuje ministra financií. Pokiaľ ide o definovanie jeho úlohy, Berlín, Paríž a Rím sa od seba poriadne vzďaľujú.

Dohoda ohľadom Brexitu: Vitajte v dvojrýchlostnej Európe!

Zatiaľ boli kroky smerom k dvojrýchlostnej Európe vynútené pod nátlakom, napríklad keď eurozóna vytvorila záchranný fond. Pod hrozbou kolapsu počas dlhovej krízy v roku 2011 sa vtedy 17 krajín eurozóny dohodlo na zdieľaní zdrojov pre vytvorenie záchranného fondu. Veľká Británia odmietla účasť s tým, že krajiny eurozóny by mali uzavrieť dohodu mimo Európskej zmluvy.

Ak sa nakoniec v referende rozhodne, že Británia zostane v EÚ, bude Brexit pravdepodobne aj naďalej politickou agendou pre Veľkú Britániu. Jedným z aspektov dohody je napríklad aj to, aby Londýn mohol vzniesť námietky proti regulačnej politike pohybu v eurozóne, ktoré podľa britského názoru znevýhodňujú londýnsku finančnú City. Zatiaľ nie je v dosahu liek na tieto spory, čo naznačuje, že by to mohlo ľahko prerásť do stavu, kedy sa situácia opäť vyhrotí.

Čas pre integráciu?
V niektorých ohľadoch pozitívny výsledok referenda by bol ten správny okamih pre jadro EÚ, že je potrebné pokračovať v integrácii. Otázkou je, či by Briti boli optimistickí ohľadom takejto integrácie, alebo by ju vnímali ako hrozbu. Dnes je ale scenár integrácie stále vzdialený. Európa je rozdeľovaná utečeneckou krízou a jej ekonomickými útrapami, nie je v pozícii, aby pokračovala v prerode na čoraz užšiu úniu.

Napriek problémom, mnoho eurofilov dohodu víta. EÚ totiž viac ako desať rokov cíti neistotu čo sa týka úlohy Veľkej Británie a tempa integrácie. Neexistuje žiadna iná cesta pre Európu, ako sa posunúť vpred, a to aj v prípade, že by aj ďalšie krajiny nasledovali britský príklad. "Zostane len jadro, zvyšok v určitých aspektoch odstúpi a nebude mať tak silný vplyv, ale nemyslím si, že je to také dramatické," povedal Thorsten Benner, spoluzakladateľ a riaditeľ Ústavu pre globálnu verejnú politiku, čo je berlínsky think tank. "Je to rozumné a je to jediný spôsob, ako to môže fungovať," dodal pre politico.