Grécku hrozí nedostatok elektrickej energie

Pridajte názor  Zdroj: TASR

1. 6. 2012 - Grécky úrad pre reguláciu energetického trhu RAE plánuje na budúci týždeň mimoriadne zasadnutie s cieľom zabrániť hroziacemu kolapsu v dodávkach elektrickej energie a plynu.

Atény 1. júna (TASR) - Grécky úrad pre reguláciu energetického trhu RAE plánuje na budúci týždeň mimoriadne zasadnutie s cieľom zabrániť hroziacemu kolapsu v dodávkach elektrickej energie a plynu. Oznámil to dnes regulačný úrad. Ten reagoval na list plynárenskej spoločnosti DEPA, ktorá varovala, že výrobcom elektriny zastaví dodávky, ak nezaplatia dlhy, ktoré voči firme majú.

Prípadná energetická kríza by bola ďalšou ranou pre zadlžené Grécko, ktorému hrozí, že bez ďalších financií od medzinárodných veriteľov nebude mať už o niekoľko týždňov dosť peňazí na fungovanie štátu.

"Úrad pripravuje na budúci týždeň krízové zasadnutie, aby zabránil prípadnému kolapsu systému dodávok plynu a elektrickej energie," povedal riaditeľ RAE Nikos Vasilakos. Ako dodal, na zasadnutie, ktoré sa uskutoční v stredu (6.6.), pozval predstaviteľov firmy DEPA a dodávateľov elektriny.

Podľa zdrojov z energetického trhu, ktoré si neželali byť menované, DEPA kvôli podlžnostiam odberateľov už nemá peniaze na zaplatenie za dodávky plynu od talianskej firmy ENI, tureckého Botasu a ruského Gazpromu. Celkový objem pohľadávok DEPA voči zahraničným firmám dosahuje okolo 120 miliónov eur, pričom najviac dlhuje Gazpromu. Ten sa na dodávkach plynu pre Grécko podieľa 80 %. DEPA má pritom termín do 22. júna.

Ak DEPA zastaví dodávky, nezávislí producenti elektrickej energie ako Elpedison, Mytilineos, Heron a Corinth Power, ktoré dopyt elektriny na gréckom trhu vykrývajú zhruba na 30 %, budú musieť zastaviť prevádzku.