Koniec nemeckej rozprávky

, Der Spiegel Foto: SITA

Zdalo sa, že majstrovstvá sveta vo futbale upevnili pozíciu Nemecka ako priateľskej krajiny, s ktorou sa ľudia môžu identifikovať. Ale bublina praskla.

Svetový futbalový šampionát roku 2006 bol významným zlomom v histórii Nemecka. To sa postupne stalo stabilnou demokraciou a podarilo sa dosiahnuť aj jeho znovuzjednotenie. A potom dokonca došlo k niečomu, čo bolo po dlhý čas nepredstaviteľné: ostatné krajiny začali mať Nemecko rady. Zorganizovalo totiž perfektný futbalový šampionát a ukázalo svetu svoju vrelú kozmopolitnú tvár.

Sami Nemci hovoria o majstrovstvách v roku 2006 ako o "rozprávkovom lete". Vtedy sa zdalo, že celému svetu imponuje spôsob, akým sú Nemci zvyknutí robiť a riešiť veci. Krajina sa s jej ekonomickou silou a ľuďmi zaradila medzi tie, ktoré robia svet lepším miestom. Potom, čo Nemecko spáchalo tie najhoršie zločiny v histórii ľudstva, sa dokázalo úplne zmeniť a ukazovalo, že v budúcnosti bude stáť na tej správnej strane. Vyhýbalo sa vojnám, snažilo sa o ochranu klímy, vytvorilo silný systém zdravotnej starostlivosti a dokonca sa zdalo, že poprelo zákon kapitalizmu, ktorý hovorí, že vyhrajú len tí bezohľadní. Zdalo sa, že úspech a slušnosť môžu ísť ruka v ruke.

Už to celé vyzeralo, že Nemecko bude vyhlásené za sväté. Ale potom prišiel ďalší prudký obrat a teraz je povesť Nemecka vážne poškodená. Ukázala sa jeho temnejšia stránka, stránka podvodov a kriminálnych činov. Volkswagen, ktorý bol archetypom spoľahlivosti, dokázal svojim škandálom s emisiami zmeniť význam značky "Made in Germany". To, čo bolo známkou spoľahlivosti, je teraz varovaním. Ani nemeckí politici nie sú bez úhony. V roku 2011 rezignoval minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg kvôli falšovaniu časti svojej doktorandskej práce. Ursula von der Leyen, ktorá je považovaná za možnú nástupkyňu súčasnej kancelárky, je tiež predmetom vyšetrovania, ktoré by mohlo viesť k odobratiu jej titulu.

A teraz praskla ďalšie bublina. Ukázalo sa totiž, že "rozprávkové leto" bolo v skutočnosti letom úplatkov. Podľa našich informácií by sa totiž bez nich konal šampionát v Južnej Afrike. A stáli za nimi ľudia ako sám Franz Beckenbauer a ďalší vysokí predstavitelia nemeckého futbalu. Vrátane Wolfganga Niersbacha, ktorý nedávno kritizoval FIFA kvôli korupcii a o ktorom sa hovorí ako o novom šéfovi UEFA. Je možné, že vysoko konkurenčná povaha kapitalizmu znemožňuje, aby ľudia zostali slušní, nehovoriac o kultúre vo vnútri FIFA, ktorá je skrz-naskrz skorumpovaná.

Bez podvodov by Nemecko nemalo šancu získať post usporiadateľa. To ale nie je ospravedlnenie. Keby chcelo mať čisté svedomie, mohlo jednoducho povedať "nie". Poctivosť musí zostať jadrom našich hodnôt. V minulých rokoch bol obraz zlých Nemcov nahradený obrazom Nemcov bezchybných. V oboch prípadoch ide o nereálne extrémy a teraz sa vytvára obraz realistickejší. Nemecko nie je ani lepšie ani horšie ako iné krajiny. Je to krajina s veľkými prednosťami, ale tiež s celým radom slabostí.

Autorom je Markus Feldenkirchen.

Súvisiace články

Aktuálne správy