Firmy zanedbávajú podľa KPMG boj proti korupcii

Štvrtina slovenských spoločností napríklad nemá kodifikované protikorupčné pravidlá

Firmy vo svete sa s témou boja proti korupcii a úplatkárstvu stretávajú na vlastnej koži omnoho častejšie ako pred štyrmi rokmi. Napriek tomu toto riziko podceňujú. Ako ukázal prieskum spoločnosti KPMG, štvrtina slovenských spoločností napríklad nemá kodifikované protikorupčné pravidlá, alebo o nich opýtaní nevedia. Je to viac ako celosvetový priemer, ktorý predstavuje 20 %.

 

Tzv. whistleblowing alebo nahlasovanie neetického či neštandardného konania umožňuje len polovica slovenských firiem, pričom svetový priemer je 81,5 %. “Zdá sa, že slovenskí podnikatelia dostatočne neinvestujú do svojich protikorupčných programov. Akoby očakávali, že sa to môže stať každému, len nie im. Taký prístup sa môže ukázať ako krátkozraký,“ povedal manažér na oddelení forenzného poradenstva v KPMG na Slovensku Tibor Havlík.

Zároveň s medzinárodným rozmerom podnikania rastie aj úloha tretích strán. Ich angažovanie prináša zvýšené riziko, že podnikatelia ponesú zodpovednosť za ich prípadné korupčné jednanie. Nedostatočná kontrola biznis partnerov môže byť problémom najmä v prípade podnikania v rizikových krajinách. Podľa prieskumu 51 % spoločností v regióne strednej a východnej Európy neidentifikuje rizikových biznis partnerov. A len dve pätiny firiem, ktoré majú v zmluvách zakotvené právo preverovať súlad jednania zmluvných partnerov s protikorupčnou legislatívou, toto právo skutočne využíva.

V prieskume KPMG väčšina opýtaných uviedla, že im chýbajú potrebné zdroje a špecifické prostriedky k prevencii a odhaľovaniu korupčného správania. Problémom je tiež nedostatok ľudí, ktorí vedia riadiť riziká súvisiace s korupciou a úplatkárstvom. Dôležitým protikorupčným nástrojom sa stáva analýza dát, napr. v podobe sledovania podozrivých transakcií. Dátový monitoring ale uskutočňuje priebežne len štvrtina firiem v strednej a východnej Európe v porovnaní so 42 % celosvetovo.

Spoločnosť KPMG uskutočnila prieskum medzi 659 respondentmi v 64 krajinách. Regionálna štúdia sa zameriava na odpovede respondentov z 93 stredoeurópskych obchodných spoločností, ktoré nie sú kótované na burze v USA a Spojenom kráľovstve alebo vôbec nie sú kótované. Dôvodom tohto obmedzenia je predpoklad, že u spoločností kótovaných v USA a Spojenom kráľovstve je možné očakávať výrazne vyššiu mieru protikorupčných opatrení daných tlakom tamojších regulačných orgánov.

Súvisiace články

Aktuálne správy