Južná Kórea sa pripojí k projektu banky AIIB, Luxembursko už prijali

Južná Kórea sa pripojí k čínskemu projektu Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry (AIIB). Vláda v Soule sa nakoniec rozhodla vstúpiť do projektu aj napriek tomu, že USA, jej blízky spojenec, sú proti nemu. Washington banke vyčíta netransparentnosť a obáva sa, že ju Peking bude využívať na zvýšenie svojho vplyvu vo svete. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.
Čínske ministerstvo financií dnes zároveň oznámilo, že prijalo žiadosť Luxemburska o členstvo v AIIB. Počet zakladajúcich členov banky sa tak zvýšil na 28. A ďalších šesť žiadostí ešte nebolo vybavených, ide o žiadosti Británie, Nemecka, Francúzska, Talianska, Švajčiarska a Južnej Kórey.
AIIB založilo 21 ázijských krajín a jej cieľom je financovať projekty rozvoja infraštruktúry v regióne. Spojeným štátom sa však tento projekt nepáči a považujú novú banku za rivala Svetovej banky so sídlom vo Washingtone a tiež Ázijskej rozvojovej banky, v ktorej má dominantné postavenie Japonsko.
Vláda v Soule v súvislosti so žiadosťou o prijatie do AIIB vyhlásila, že členstvo v tejto inštitúcii posilní vplyv Južnej Kórey v regióne a v medzinárodnom bankovom sektore a pomôže domácim firmám zapojiť sa do veľkých projektov v regióne.
Južná Kórea váhala, či sa pridať k AIIB. Musela sa popasovať s vážnou dilemou. Jej kľúčový vojenský spojenec USA je proti vytvoreniu novej banky, ale Čína je zase jej najväčším obchodným partnerom.
Juhokórejské ministerstvo financií uviedlo, že Soul sa nakoniec rozhodol vstúpiť do projektu po tom, ako Čína odstránila niekoľko z pohľadu Južnej Kórey sporných bodov týkajúcich sa riadenia banky.
Štáty sveta majú čas do konca marca, aby sa rozhodli, či sa chcú stať zakladajúcimi členmi AIIB. Najväčším akcionárom banky bude Čína, ktorá sľúbila, že do nej vloží kapitál vo výške 50 miliárd USD (45,57 miliardy eur), čo je polovica z plánovaného počiatočného kapitálu 100 miliárd USD.

Súvisiace články

Aktuálne správy