Česko: Vlak bez rušňovodiča sa samovoľne rozbehol a vykoľajil sa

Príčinou štvrtkového vykoľajenia osobného vlaku bez rušňovodiča blízko Klinca pri Prahe bola zrejme ľudská chyba. Podľa ministra dopravy Martina Kupku (ODS) to vyplýva z predbežných záverov vyšetrovateľov. Kupka to v pondelok povedal ČTK. Prázdna súprava sa rozbehla samovoľne, po nehode vagóny skončili na boku a na streche mimo koľají. Udalosť sa zaobišla bez zranení.

Polícia sa prípadom zaoberá pre podozrenie zo všeobecného ohrozenia z nedbanlivosti. Zisťuje, či išlo o technickú chybu, či zlyhanie človeka. Vyšetrovanie vedie aj inšpekcia dráh. Rušňovodič bol postavený mimo službu.

„Nechcem predpovedať, ako dopadne samotné vyšetrovanie. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že naozaj išlo o ľudskú chybu, ktorej nikdy nejde dokonale zabrániť. Tu v tom prípade navyše sa ten vlak pohyboval bez zapojených motorov a zapojenej elektroniky, takže ovplyvniť jeho jazdu potom bolo veľmi ťažké,“ uviedol Kupka. Podľa neho ide zatiaľ len o záver veľmi predbežného zisťovania. „Samozrejme v momente, keď inšpekcia ukončí svoje vyšetrovanie, dáme k dispozícii podrobnosti. Od toho nás ale delí niekoľko mesiacov,“ dodal.

Prázdna súprava dosiahla vysokú rýchlosť a prešla vyše päť kilometrov

Udalosť sa stala vo štvrtok o 13:15 hod. v stanici Čisovice. Prázdna súprava prešla vyše päť kilometrov. Súprava dosiahla rýchlosť 100 kilometrov za hodinu a prešla štyri železničné priecestia. Škodu vyšetrovatelia odhadli na 9,1 milióna korún. Trať bola do piatkového popoludnia mimo prevádzky.

„Čo sa týka ďalších krokov, tak významný prelom prinesie európsky zabezpečovač ETCS, ktorý na vybraných koridorových tratiach spustíme vo výlučnej prevádzke od 1. januára budúceho roka,“ povedal Kupka. Podľa neho pôjde o veľmi významný krok k tomu, aby na českej železnici bolo bezpečnejšie.

„Bavíme sa aj s dopravcami o možnom ďalšom zabezpečení lokálnych a regionálnych tratí, kde prvok ETCS je v pláne až vo výhľade rokov 2031, 2032 a ďalej. Zvažujeme možnosť nasadenia napríklad menej náročnej formy zabezpečenia, ktorá by mohla aj na nekoridorových tratiach brániť možnému stretu vlakov,“ dodal.

Viac o téme: bezpečnosť , Česko Česká republika ČR , incident , nehoda , trať , vlaky , vyšetrovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy