Vyhliadky ekonomiky celého regiónu OECD sú stabilné, ale Európa spomaľuje

Tempo hospodárskeho rastu európskych členov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) sa spomaľuje, ale vyhliadky zámorských ekonomík i celého regiónu OECD sú stabilné. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu organizácie so sídlom v Paríži, ktorý dnes zverejnila agentúra Reuters.
Podľa výsledkov prieskumu, ktorý OECD aktualizuje každý mesiac, kľúčový ukazovateľ ďalšieho vývoja pre celý región OECD, tzv. composite leading indicator (CLI), zostal v októbri na septembrovej úrovni 100,4 bodu.
Októbrový CLI veľkých ekonomík ako sú USA, Kanada, Čína a Brazília poukazuje na stabilné tempo ich rastu, konštatuje OECD. Ale v rámci Európy signalizuje spomaľovanie hospodárskeho rastu.
V prípade Británie sa októbrový CLI znížil na 100,4 bodu zo 100,5 bodu v septembri. To síce znamená spomalenie ekonomiky, ale tempo rastu Británie je oveľa vyššie ako v prípade eurozóny, takže mierny pokles tempa nie je pre ňu problém.
CLI eurozóny ako celku v októbri stagnoval na úrovni 100,6 bodu, zlou správou však je, že najväčšia ekonomika bloku – Nemecko -zaznamenala pokles októbrového CLI na 99,5 bodu z 99,7 bodu v septembri. Francúzsky index síce mierne vzrástol na 100,3 bodu zo 100,2 bodu, ale CLI Talianska sa znížil na 101,1 bodu zo septembrových 101,2 bodu. Tieto výsledky naznačujú, že hospodársky rast regiónu, ktorý platí eurom, stráca dynamiku.
Aj japonský index v októbri stagnoval na úrovni 99,7 bodu, no podľa OECD sa už objavujú aj prvé, opatrné náznaky zmeny k lepšiemu. Na druhej strane, vývoj ruského indexu poukazuje na to, že ekonomika krajiny stráca tempo.
Kompozitný index hlavných ekonomických ukazovateľov (CLI) predpovedá vývoj v nasledujúcich šiestich mesiacoch pre región ako celok, aj pre jednotlivé členské štáty OECD.

Súvisiace články

Aktuálne správy