SPP uzavrel novú diverzifikačnú zmluvu s E.ON Global Commodities

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) a E.ON Global Commodities uzavreli 5-ročnú zmluvu o dodávkach zemného plynu, ktorá umožňuje v období najvyššej spotreby doviezť na Slovensko denne až 2 milióny m3 plynu. Informoval o tom dnes hovorca SPP Peter Bednár.
Ide o ďalšie z preventívnych opatrení, ktorými SPP reaguje na zvýšené riziko obmedzenia dodávok plynu z východu. SPP ako kľúčový dodávateľ zemného plynu na Slovensku, a zároveň dodávateľ poslednej inštancie, má v súčasnosti 1,23 milióna zákazníkov a bezpečné dodávky zemného plynu počas nadchádzajúceho zimného obdobia sú pre spoločnosť absolútnou prioritou.
Nový kontrakt, ktorý nadobúda účinnosť v októbri 2014, nahrádza zmluvu podpísanú medzi SPP a E.ON Ruhrgas po plynovej kríze v roku 2009. Oproti pôvodnému kontraktu zmluva ponúka pre SPP výhodnejšie podmienky v podobe väčšieho denného pevného výkonu s miestom dodania v rakúskom Baumgartene.
Popri podpise diverzifikačného kontraktu, SPP v rámci preventívnych opatrení zrealizoval aj mimoriadny nákup plynu na spotovom trhu v Rakúsku na obdobie posledného štvrťroka 2014 a prvého štvrťroka 2015, ktorý bude v prípade potreby prepravený na Slovensko cez vstupný bod Baumgarten.
„V SPP aktuálnu situáciu veľmi pozorne sledujeme a dôsledne sa pripravujeme na rôzne scenáre vývoja situácie počas zimných mesiacov, ktoré sprevádza vyššia spotreba. Nad rámec existujúcich nástrojov sme prijali ďalšie opatrenia, vďaka ktorým sme v prípade mimoriadnej situácie schopní pre našich zákazníkov zabezpečiť vyše 30 % štandardnej dennej spotreby z nezávislých zdrojov, a tým výrazne znížiť našu závislosť od dodávok z východu, ako jediného zdroja zemného plynu,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Štefan Šabík.
V rámci prijatých technických opatrení je pri obmedzení dodávok cez vstupný bod Veľké Kapušany možné na prepravu ruského plynu alebo plynu z iných zdrojov, napríklad zo spotových trhov, využiť vstupný bod medzi SR a ČR Lanžhot alebo vstupný bod medzi SR a Rakúskom Baumgarten. Na dodávku plynu by bol následne využitý tzv. reverzný tok, ktorý je funkčný a technicky pripravený na prípadné spustenie v priebehu niekoľkých hodín. Prostredníctvom zazmluvnenej pevnej prepravnej kapacity cez územie ČR má SPP zabezpečený prístup na likvidný nemecký spotový trh.
Kapacita, ktorú má SPP rezervovanú v podzemných zásobníkoch, je k dnešnému dňu využitá takmer na maximum. Súčasný objem plynu natlačený v zásobníku pre potreby SPP je vyše 1,5 miliardy m3 plynu. Vtláčanie plynu do zásobníkov, ktoré stále prebieha aj pri zníženom objeme dodávok z východu, bude pokračovať ešte do konca októbra. Následne sa začne s vyťažovaním plynu zo zásobníkov do plynárenskej sústavy na zabezpečenie dodávok plynu pre spotrebiteľov počas zimného obdobia. V prípade pretrvávania tohto stavu dlhší čas je SPP pripravený rokovať aj so zahraničnými spoločnosťami, ktoré majú uskladnený plyn v zásobníkoch na území Slovenska, s cieľom jeho využitia pre potreby slovenských odberateľov.
Slovenský plynárenský priemysel, a.s., priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku.

Súvisiace články

Aktuálne správy