Opozícia chce penzijný systém chrániť ústavným zákonom

Ako uviedol poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, podľa návrhu ústavného zákona je druhý dôchodkový pilier nezrušiteľný

Poslanci za SDKÚ-DS, KDH, SaS a OĽaNO predložili do parlamentu návrh ústavného zákona o ochrane súčasného dôchodkového systému. Ako na piatkovej tlačovej besede uviedol poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník, podľa návrhu ústavného zákona je druhý dôchodkový pilier nezrušiteľný. "Deklaruje sa, že vlastníctvo dôchodkových úspor požíva ústavnú ochranu, a tá je nespochybniteľná,“ povedal.

 

Opoziční poslanci tiež žiadajú ústavnou väčšinou garantovať to, že sadzba príspevku do kapitalizačného piliera sa bude od roku 2017 postupne zvyšovať o 0,25 percentuálneho bodu na minimálne 6 %. "Pokiaľ bude vôľa a ochota, nič nebude v danom čase brániť politickým stranám, ktoré budú mať politickú moc, aby sa príspevky ďalej zvyšovali,“ upozornil Kaník. Legislatívny návrh podľa neho z radov opozície nepodpísala len strana Most-Híd, ktorá trvala na návrate príspevkovej sadzby do druhého piliera na pôvodných 9 %.

Ústavným zákonom by sa tiež podľa opozície malo zagarantovať súčasné naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života. Podľa poslanca za SDKÚ-DS Ľudovíta Kaníka ide o kompromisy, ktoré už boli dohodnuté za účasti všetkých parlamentných strán. "Dali sme tam len tie veci, na ktorých sme sa dohodli,“ tvrdí Kaník. Ako pokračoval, ide o výsledok takmer dvojročnej snahy o to, aby sa penzijný systém stal stabilným, predvídateľným a bezpečným pre budúcich dôchodcov.

Podľa Kaníka záujem strany Smer-SD o garantovanie dôchodkového systému ústavným zákonom "ako keby opadol“. Vládnu stranu opozičný poslanec preto podozrieva z toho, že si zmenou postoja k potrebe prijať ústavný zákon vytvára podmienky na opätovné siahnutie na úspory občanov v druhom pilieri.

Predseda strany SaS Richard Sulík upozornil na to, že najbližších 35 rokov sa bude podiel dôchodcov na celkovom počte obyvateľov zvyšovať. "Deficity, ktoré produkuje už dnes prvý pilier, budú naďalej rásť,“ povedal. Ak sa podľa neho nič vážneho nestane, buď dôchodkové zabezpečenie skolabuje, alebo budú musieť ľudia platiť obrovské čiastky z daní na vybilancovanie prvého piliera. "Chrániť ústavným zákonom dôchodkové zabezpečenie je oveľa dôležitejšie ako otvárať nejaké pseudotémy, ktoré nie sú pálčivými témami, ako je ochrana rodiny,“ dodal.

Šéf OĽaNO Igor Matovič považuje návrh ústavného zákona za návrh na ochranu budúcich dôchodcov pred politikmi. "Praktika za posledných vyše 20 rokov na Slovensku je taká, že vždy, keď sa zmení vláda, tak nová vláda vždy siahne do nastavenia dôchodkového systému a vždy menia parametre a tým spôsobujú nestabilitu,“ povedal. Preto podľa neho treba penzijný systém chrániť ústavným zákonom.

Súvisiace články

Aktuálne správy