Nemci začali diskutovať o plnej zamestnanosti v krajine

Nemecko dosiahlo tento rok rekordnú výšku zamestnanosti. V krajine je v pracovnom pomere 42 miliónov osôb. DPA uviedla, že napriek „tomuto zázraku“ zostáva na trhu práce voľných 2,8 milióna pracovných síl. V Nemecku sa na sklonku roka začalo diskutovať o vyriešení aj ich problému.
Prezident Spolkového združenia nemeckých zamestnávateľských zväzov (BDA) Ingo Kramer vyjadril presvedčenie, že dosiahnutie stavu plnej zamestnanosti je ešte v tomto desaťročí možné. Predpokladom vraj je, že sa urobia opatrenia, aby svoju príležitosť dostali všetci nízko kvalifikovaní a dlhodobo nezamestnaní. Kramer vyzval politikov, „aby teraz správne nastavili výhybky“.
Šéf Spolkovej agentúry práce (BA) Frank-Jürgen Weise chce znížiť počet nezamestnaných z 2,8 milióna na 1,5 milióna. Termín však neuviedol.
V novembri klesla miera nezamestnanosti v Nemecku na 6,5 %. Mnohí ekonómovia hovoria, že nulová miera nezamestnanosti je ilúziou a za „stav plnej zamestnanosti“ treba pokladať zníženie nezamestnanosti na 5 prípadne 4 %. Ďalší zastávajú názor, že sa vytýčený cieľ dosiahne vtedy, keď počet nezamestnaných a počet pracovných miest bude takmer vyrovnaný.
Šéf odborárskej centrály DGB Michael Sommer upozornil na to, že veľa ľudí musí pracovať za biedne mzdy. Keď sa hovorí o znížení nezamestnanosti alebo dokonca o jej odstránení, núti ho to myslieť na také pracovné miesta, z ktorých sa dá vyžiť. Podľa neho krajine neprospieva, keď sa zvyšuje počet slabo platených miest, prípadne počet pracovných pozícií na čiastočný úväzok.
Sommer odhadol počet zle platených ľudí na 8 miliónov, čo je vysoké číslo. Okrem toho v krajine nehľadá prácu 2,8 milióna ľudí, ale v štatistikách by ich malo byť podľa neho ešte o milión viac. Tých úrady práce z rozličných dôvodov neregistrujú.
Príčinu pomalého poklesu nezamestnanosti vidí Ingo Kramer v tom, že sa profil voľných pracovných pozícií a voľných ľudí na trhu práce nezhoduje. Až šesť zo siedmich voľných miest vyžaduje odborné stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie. Avšak takmer polovica nezamestnaných sú ľudia s nízkymi odbornými vedomosťami a často aj bez nich.

Súvisiace články

Aktuálne správy