Zavedie Európa núdzové obmedzenie cien plynu na burze? Dohoda je údajne na spadnutie

, ČTK/red

Kompromisnú dohodu o podmienkach núdzového obmedzenia cien plynu v prípade jeho výrazného zdraženia sa v pondelok pokúsia uzavrieť ministri krajín Európskej únie zodpovední za energetiku.

Zástupcovia vlád budú mať na stole návrh českého predsedníctva, ktorý má vyjsť v ústrety požiadavkám väčšiny doteraz nejednotných krajín. Spolu s cenovým stropom by ministri mali schváliť aj predtým predrokované časti energetického balíka, ktorý je reakciou na súčasnú krízu.

Európsky blok sa už od leta snaží nájsť zhodu na parametroch mechanizmu, ktorý by predišiel výraznému zdražovaniu plynu, ktoré negatívne ovplyvňuje aj ceny elektriny. Doterajšie pokusy však narazili na nejednotu členských štátov. Veľká skupina krajín vrátane Španielska, Talianska či Poľska tlačila na čo najnižšiu cenu spúšťajúcu núdzovú brzdu. Viaceré krajiny na čele s Nemeckom naproti tomu v obavách zo zvýšenia dopytu a nedostatku dodávok doteraz zavedenie stropu odmietali a chceli do návrhu presadiť čo najjednoduchšiu automatickú deaktiváciu.

Zákaz obchodovania nad cenu

Z pôvodného návrhu Európskej komisie (EK), ktorý počítal s aktiváciou stropu pri prekročení ceny 275 eur za megawatthodinu (MWh) a splnení ďalších podmienok, sa v aktuálnej verzii stalo 188 eur. Ak budú ceny plynu na kľúčovom virtuálnom trhu Title Transfer Facility (TTF) prekračovať túto cenu počas troch dní a rovnako dlhý čas sa budú minimálne o 35 eur líšiť od priemernej svetovej ceny skvapalneného zemného plynu (LNG), na TTF sa zakáže obchodovanie prekračujúce túto cenu. Nový kompromis počíta aj s jednoduchšou možnosťou automatickej deaktivácie mechanizmu v prípade poklesu cien.

Ministri by mali v pondelok ku konečnej zhode na rozdiel od minulých prípadov dospieť, pretože ich k tomu vo štvrtok minulý týždeň na bruselskom summite vyzvali lídri krajín Európskej únie. Podľa českého ministra priemyslu Jozefa Síkelu sa pozície jednotlivých štátov zblížili už na predchádzajúcej ministerskej schôdzi minulý týždeň a zapracovanie zvyšných požiadaviek do návrhu by zhodu malo zabezpečiť.

Spolu so stropom by mali ministri schváliť aj predrokované spoločné nákupy plynu, solidárne poskytovanie dodávok v núdzi a jednoduchšie povoľovanie projektov výroby energie z obnoviteľných zdrojov.

Viac o téme: ceny energií , Európska komisia EK , Európska únia EÚ , skvapalnený zemný plyn LNG , TTF

Súvisiace články

Aktuálne správy