Študenti, ktorí idú na brigádu do EÚ, nemusia Sociálnej poisťovni nič hlásiť

Ak študent odíde cez letné prázdniny za prácou do zahraničia, do krajín Európskej únie a do Švajčiarska, Nórska, Lichtenštajnska a Islandu a pritom nie je na Slovensku dobrovoľne poistený, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti.
Ak je však takýto študent dobrovoľne poistený, má dve možnosti, a to buď sa z dobrovoľného poistenia v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne odhlási, alebo bude platiť poistné na dobrovoľné poistenie naďalej.
Ak v súvislosti s výkonom zárobkovej činnosti v členskom štáte EÚ vznikne študentovi v danej krajine povinné nemocenské poistenie a povinné poistenie v nezamestnanosti, dochádza priamo zo zákona k zániku jeho dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti samozrejme v prípade, ak sám nepodal odhlášku, keďže legislatíva EÚ neumožňuje prekrývanie obdobia tohto povinného poistenia v členskom štáte EÚ s dobrovoľným poistením na území SR. Po skončení povinného poistenia v členskom štáte únie mu tieto dobrovoľné poistenia (nemocenské a v nezamestnanosti) zo zákona zasa vzniknú, t. j. budú pokračovať.
Ak študent ešte pred odchodom na brigádu v zahraničí podá odhlášku z dobrovoľného nemocenského poistenia a z dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti, toto dobrovoľné poistenie mu zanikne na základe prejavu jeho vôle a po návrate zo zahraničia (z členského štátu EÚ) môže byť znovu dobrovoľne poistený len vtedy, ak opätovne v pobočke Sociálnej poisťovne podá prihlášku.
Dobrovoľné dôchodkové poistenie študentovi trvá, resp. nedochádza k jeho zániku aj vtedy, ak mu v súvislosti s výkonom zárobkovej činnosti vzniklo v členskom štáte EÚ povinné dôchodkové poistenie. Ak nechce platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie počas výkonu činnosti v členskom štáte EÚ, musí sa z dobrovoľného dôchodkového poistenia v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne odhlásiť.
Sociálna poisťovňa tiež odporúča študentom, aby si pri odchode zo zahraničia späť na Slovensko priamo v danej krajine preverili, či ich zamestnávateľ zaevidoval na príslušnom úrade sociálneho zabezpečenia a či za neho platil poistné. Ak áno, mali by si vyžiadať potvrdenie o období sociálneho poistenia v danej krajine (formuláru E 104), ktoré vystavuje príslušná inštitúcia daného štátu. Následne pri uplatňovaní svojich nárokov na jednotlivé dávky v budúcnosti budú mať výrazne zjednodušenú pozíciu vo vzťahu k Sociálnej poisťovni, resp. akejkoľvek inej príslušnej inštitúcii ktoréhokoľvek členského štátu EÚ, keďže preukázať výkon činnosti v zahraničí, najmä letných brigád v minulosti, môže byť neskôr mimoriadne zložité.
TASR informovala Sociálna poisťovňa.

Súvisiace články

Aktuálne správy