Zadlžený Rím má nového sponzora, budú platiť za opravy pamiatok

, iHNed Foto:SITA

Saudovia zaplatia opravy na deviatich rímskych pamiatkach. Mesto na ne totiž nemá peniaze. Opravovať sa tak budú napríklad hrobky rímskych cisárov alebo Augustovo mauzóleum. Rímu pomáhajú tiež firmy ako Bulgari alebo Fendi.

Zadlžený Rím hľadá sponzorov opráv svojich chátrajúcich pamiatok už aj v moslimských krajinách, informujú české Hospodárske noviny. Starosta mesta Ignazio Marino to nedávno skúsil v Rijáde, kam dorazil so zoznamom projektov, na ktoré by Rím potreboval miliónové investície. Bohatá kráľovská rodina Saudov oznámila, že je ochotná pomôcť. Zrejme zaplatí celkom deväť opráv. Medzi nimi je napríklad projekt rekonštrukcie dlho zanedbávaného Augustovho mauzólea, známej hrobky rímskych cisárov a ich rodinných príslušníkov, ktorá niekoľko desaťročí pustla a obývali ju bezdomovci. Rím ju pôvodne chcel opraviť tento rok, v roku dvetisíceho výročia smrti cisára Augusta v roku 14 nášho letopočtu. To sa ale mestu nepodarilo. Saudovia teraz do rekonštrukcie investujú veľkú časť z potrebných štyroch miliónov eur.

Ďalšie opravy, ktoré saudské peniaze umožnia, sa týkajú napríklad bývalej školy pre gladiátorov Ludus Magnus, kde sa bojovníci pripravovali na zápasy v neďalekom Koloseu, prepojenom podzemnou chodbou. Saudovia tiež prejavili záujem financovať opravu starej rímskej nádrže, ktorá zásobovala komplex kúpeľov vybudovaný za cisára Trajána. Stáť má šesť miliónov eur.

Rím nemá na opravy peniaze, pretože je silne zadlžený už od šesťdesiatych rokov, kedy sa v meste usporiadali olympijské hry. Výška nesplatených záväzkov mesta dosahuje 13 miliárd eur. Pri rekonštrukcii pamiatok preto talianska metropola stále viac spolieha na filantropov a úspešné firmy, ktoré si chcú urobiť reklamu.

Za opravu Španielskych schodov tak napríklad podľa marcovej dohody zaplatí talianska klenotnícka firma Bulgari. Rímsky výrobca topánok Tod 's financuje rekonštrukciu Kolosea a módny dom Fendi má platiť opravu fontány di Trevi. Hľadanie nových sponzorov sa zintenzívnilo po tom, čo silné dažde spôsobili v marci nové škody na pamiatkach v starovekých Pompejach pri Neapole, kde sa zrútili časti múrov Venušinho chrámu, hrobky a obchodu.

"Taliansko je krajina kultúry, a preto vyzývam podnikateľov: na čo čakáte  Ak môže pamiatku zachrániť súkromný investor, hovorím, prečo mu to nedovoliť ?" Vyhlásil taliansky premiér Matteo Renzi.

Matteo Renzi

Rímsky starosta Marino podpísal dohodu so saudským ministrom kultúry, Sultánom bin Salman Al Saud. Saudovia výmenou očakávajú, že Rím im bude pravidelne požičiavať niečo zo svojho kultúrneho bohatstva v múzeách. Osobitný záujem vyjadrili napríklad o zapožičanie slávnej mramorovej sochy "Umierajúci Gal" z rímskeho Kapitolského múzea. Ide o kópiu starovekého gréckeho originálu z tretieho storočia pred naším letopočtom, zobrazujúcu zraneného bojovníka. Keď bola pred tromi mesiacmi vystavená v Národnej galérii vo Washingtone, prišlo sa na ňu pozrieť 750 tisíc ľudí.

Taliani súhlasia. "Dohoda má pre nás obrovskú hodnotu. Umožní nám kombinovať získavanie fondov s propagáciou značky Ríma v zahraničí," vyhlásil starosta Marino citovaný britským denníkom Times. "Máme toľko pamiatok a artefaktov, že ich nemôžeme ani všetky vystaviť kvôli nedostatku priestoru," dodal.  Akú celkovú sumu sú Saudovia  ochotní na opravu Ríma venovať, zatiaľ nebolo zverejnené.

Súvisiace články

Aktuálne správy