Nepál zakázal TikTok, pretože údajne narúša spoločenskú harmóniu

Nepál zakázal čínsku mobilnú aplikáciu a sociálnu sieť Tiktok, pretože jej obsah „narúšal sociálnu harmóniu“, informoval v utorok spravodajský server BBC News. Toto rozhodnutie prišlo len niekoľko dní po tom, ako krajina zaviedla nové pravidlo, podľa ktorého musia firmy prevádzkujúce sociálne médiá zriadiť v krajine styčné kancelárie.

TikTok, ktorý má mesačne približne miliardu užívateľov, zakázalo niekoľko krajín vrátane Indie. Začiatkom tohto roka sa stala Montana prvým štátom USA, kde sa TikTok nesmie používať, zatiaľ čo britský parlament mu vystavil stopku na svojej sieti.

Ministerka pre komunikácie a informačné technológie Rekha Šarmaová povedala nepálskej BBC, že platforma šíri škodlivý obsah. Dodala, že „zákaz vstúpi do platnosti okamžite a telekomunikačným úradom bolo nariadené, aby toto rozhodnutie vykonali“.

Ale Gagan Thapa, vysoký predstaviteľ vládnej koaličnej strany Nepálsky kongres, rozhodnutie vlády zakázať TikTok spochybnil. Podľa jeho slov ide o pokus obmedziť slobodu prejavu a úradníci by sa mali zamerať skôr na reguláciu tejto platformy.

Vo svete sú obavy, že by údaje z TikToku mohli byť odovzdávané čínskej vláde

TikTok je pod drobnohľadom úradov po celom svete kvôli obavám, že by údaje z neho mohli byť odovzdávané čínskej vláde; materská spoločnosť ByteDance toto obvinenie opakovane odmietla.

Hoci TikTok zaostáva za takými sociálnymi sieťami, ako sú Facebook a Instagram, rast jeho obľuby medzi mladými ľuďmi značne prevyšuje jeho konkurentov.

Kým napríklad YouTube a Facebook sú populárne medzi užívateľmi internetu všetkých vekových skupín, TikTok je veľmi obľúbený u mladších vekových skupín – túto platformu používa viac ako 80 percent užívateľov sociálnych médií vo veku 16 až 24 rokov.

Viac o téme: Čína , Internet , Nepál , sociálne siete , TikTok , zákaz

Súvisiace články

Aktuálne správy