Meny

Najdôležitejšie správy TASR zo svetovej ekonomiky
TASR - 08:46
Tlačová agentúra Slovenskej republiky prináša redakčný výber najdôležitejších správ zo svetovej ekonomiky, vydaných v ekonomickom servise TASR v 47.
Turecká menová kríza: Učebnicový príklad toho, ako sa to úrokovými sadzbami nemá robiť
Problémy s dodávateľským reťazcom a nedostatok pracovnej sily v dôsledku pandémie v kombinácii s prudko rastúcimi cenami potravín a energií, zvýšili ceny. Centrálne banky na celom svete v súčasnosti sledujú, ako miera inflácie nevídane rastie, najviac za ostatných viac než 20 rokov. Reagujú rovnako, buď zvýšením úrokových sadzieb, alebo záväzkom, že tak urobia v blízkej budúcnosti.
Zľavy na akciových trhoch. Týždeň vo svete 
- včera o 08:00
Black Friday je povestný veľkými zľavami v obchodoch. Tento rok sú výpredaje aj na finančných trhoch. Akciové indexy klesajú najvýraznejšie za posledných niekoľko mesiacov. Dôvodom je nový variant corona vírusu B.1.1.529. 
Prejsť na bezhotovostnú spoločnosť nebude tak jednoduché, ako sa zdá
- včera o 00:46 - Názory čitateľov (34)
Takzvané elektronické peniaze nie sú peniaze ako také, ale konkrétny spôsob použitia existujúcich peňazí, ktorými sú mince a bankovky, t. j. hotovosť. Odstránenie hotovosti, ako odporúčajú rôzni odborníci, podkope trhové hospodárstvo a povedie k drastickému poklesu blahobytu jednotlivcov.
ECB pravdepodobne zastaví ďalšie tzv. pandemické nákupy dlhopisov
TASR - 26. 11. 2021
Európska centrálna banka (ECB) pravdepodobne od začiatku budúceho roka zastaví ďalšie nákupy dlhopisov v rámci svojho programu podpory z obdobia pandémie.
Hyperinflácia: Keď víno zdražie o 15 % a kuracie mäso či syr o 10 % za jediný deň
- 25. 11. 2021 - Názory čitateľov (11)
Turecká mena kolabuje. A nebude to inak, pokiaľ hlava štátu neprehodnotí svoj  jedinečne šialený spôsob ekonomickej ortodoxie známej ako Erdoganomika.  Nie je to samozrejme len víno, prakticky každý tovar a služby zdražujú vo vysokých jednociferných alebo dvojciferných číslach. Ako informuje britská Sky News, istanbulská obloha je pochmúrna rovnako tak, ako nálada v domácnostiach a v uliciach Turecka.
Počet registrovaných nezamestnaných vo Francúzsku v októbri klesol
TASR - 25. 11. 2021
Počet registrovaných nezamestnaných vo Francúzsku, ktoré je druhou najväčšou ekonomikou eurozóny, v októbri klesol takmer na deväťročné minimum.
Ako zmierniť inflačný tlak: Poľsko zníži niektoré dane a domácnostiam poskytne finančnú podporu
TASR - 25. 11. 2021 - Názory čitateľov (5)
Poľsko zníži daň z benzínu, plynu a elektriny a poskytne domácnostiam hotovostné platby v rámci programu v hodnote až 10 miliárd zlotých (2,14 miliardy eur). Cieľom programu je pomôcť Poliakom vyrovnať sa s vysokou infláciou, uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii premiér Mateusz Morawiecki.
Iracionálny experiment: Turci si už nedokážu zaplatiť nájom, ani kúpiť iPhony v oficiálnych obchodoch
- 24. 11. 2021 - Názory čitateľov (9)
Apple dočasne zastavil online predaj niektorých svojich zariadení v oficiálnych obchodoch v  Turecku  po tom, čo tamojšia mena v utorok klesla voči doláru o 15 percent.
Euro pokračuje v poklese a je najslabšie od začiatku júla 2020
TASR - 24. 11. 2021
Spoločná európska mena pokračuje v poklese a jej kurz voči doláru je najslabší za takmer 1,5 roka. V stredu mala negatívny vplyv na euro správa o vývoji podnikateľskej nálady v Nemecku, ktorá sa v novembri zhoršila piaty mesiac po sebe.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov