Objednávky na priemyselné výrobky z Nemecka v októbri vzrástli

, TASR Foto: SITA/AP

Objednávky na nové priemyselné výrobky z Nemecka v októbri ožili a vzrástli, prvýkrát od júla a viac, než ekonómovia očakávali.

Objednávky na nové priemyselné výrobky z Nemecka v októbri ožili a vzrástli, prvýkrát od júla a viac, než ekonómovia očakávali. Podporil ich silný zahraničný dopyt a veľké objednávky. Ukázali to v utorok údaje spolkového štatistického úradu Destatis. TASR o tom informuje na základe správy RTTNews.

Podľa najnovších štatistík sa objednávky v nemeckom priemysle v októbri zvýšili o 0,8 % oproti septembru, keď po revízii medzimesačne klesli o 2,9 %. Ekonómovia pritom očakávali, že októbrové objednávky stúpnu len mierne, o 0,1 %. Bez započítania veľkých objednávok však dopyt po nemeckých produktoch v októbri klesol o 1,2 %.

Domáce objednávky klesli

Zo štatistík ďalej vyplýva, že pokles domácich objednávok o 1,9 % bol vykompenzovaný nárastom zahraničných objednávok o 2,5 %. Nové objednávky z eurozóny pritom stúpli o 2,6 % a objednávky z iných krajín o 2,5 %.

Nové objednávky na kapitálové produkty sa v októbri zvýšili o 3,2 %, zatiaľ čo objednávky na polotovary klesli o 1,4 % a objednávky na spotrebný tovar sa prepadli o 6,3 %. Októbrové výsledky však zvýšili nádeje na miernejšiu recesiu v Nemecku.

V medziročnom porovnaní sa objednávky na produkty nemeckých tovární v októbri 2022 znížili o 3,2 %. Tempo ich poklesu sa tak spomalilo z 9,8 % v septembri.

Destatis informoval tiež, že tržby vo výrobnom sektore v Nemecku klesli v októbri o 0,2 % oproti septembru, keď medzimesačne vzrástli o 0,4 %. V medziročnom porovnaní sa zvýšili o 5,5 %.

Súvisiace články

Aktuálne správy