Napriek obdobiu ekonomickej neistoty, ktorú spôsobuje pretrvávajúca inflácia, zvyšovanie úrokových sadzieb či hrozba recesie, existujú aj investičné príležitosti, ktoré práve v časoch neistoty naberajú na hodnote. Jedným z takýchto bezpečných prístavov je aj zlato, ktorého hodnota sa momentálne približuje historickému maximu z pandemického obdobia v auguste 2020. Vďaka faktorom, ktoré historicky ovplyvňovali vývoj ceny tejto komodity, by sme v priebehu tohto roku mohli zaznamenať ďalší posun smerom nahor.
Zlato sa v utorok obchodovalo pri úrovni 2040 amerických dolárov za trojskú uncu. Historické maximum z pandemického augusta 2020 na úrovni 2075 dolárov zatiaľ prekonané nebolo, no podľa odhadov viacerých analytikov by sa hodnota žltého kovu počas tohto roku mohla vyšplhať aj nad hranicu 2100 amerických dolárov za uncu.
Na cenu zlata, ktorému sa počas kríz darí, pozitívne vplýva najmä spomalenie výkonnosti viacerých svetových ekonomík, ktoré sa trápia s pretrvávajúcimi vysokými hodnotami inflácie či problémami na bankovom trhu.
Zlato ťaží z problémov v USA
Cenu vzácneho žltého kovu tlačí nahor aj situácia v Spojených štátoch amerických. Ak sa pozrieme do minulosti, jedným z faktorov, ktoré majú vplyv na cenové posuny komodity, je aj vývoj hodnoty amerického dolára. Práve prostredníctvom dolára sa obchoduje najväčší objem zlata. Od septembra minulého roka, zaznamenal dolár v porovnaní s eurom 10-percentný pokles hodnoty a aktuálne sa obchoduje s kurzom 0,91 USD/EUR.
Z historického hľadiska, v ktorom sme počas kríz zaznamenali negatívnu koreláciu medzi zlatom a dolárom, by tento vývoj mohol znamenať ďalší potenciál pre rast ceny komodity. Príčinu oslabeného doláru pritom treba hľadať najmä v pretrvávajúcich problémoch bankového systému, či hroziacej platobnej neschopnosti, ktorá by mohla postihnúť americkú vládu už v júni.
Žltý kov ako ochrana pred infláciou
Zlato sa z historického hľadiska ukazuje aj ako jeden z najlepších uchovávateľov hodnoty počas obdobia zvýšenej inflácie. Zatiaľ čo kúpyschopnosť časti obyvateľstva klesá a výrobky a služby sú čoraz drahšie, investovanie do zlata ktoré si svoju hodnotu udržiava či mierne navyšuje môže byť najlepším riešením. Podľa dát NASDAQ-u, v priebehu rokov 1970 až 1980, počas ktorých boli zaznamenané rekordne vysoké hodnoty inflácie či úrokových sadzieb, zlato zvýšilo svoju hodnotu z 35 na 850 dolárov.
Na cenu zlata pôsobí aj jednoduchý mechanizmus dopytu a ponuky. Aj napriek medziročnému zníženiu dopytu po zlate v prvom kvartáli roku 2023 sa očakáva, že počas zvyšku roka centrálne banky opäť zvýšia dopyt po zlate. Predchádzajúci rok 2022 sa čo sa týka dopytu po zlate zapísal ako najsilnejší za poslednú dekádu. Smerom nahor ho ťahali najmä nákupy centrálnych bánk či vysoký dopyt z najväčších trhov, ktorými sú Čína a India.
Vhodný nástroj do portfólia
Zlato môže byť aj vhodným nástrojom pre diverzifikáciu portfólia. V kombinácií s vhodným výberom akcií a dlhopisov, má zlato za následok lepšie rozloženie rizík a teda aj stabilnejší výnos. Zlato ktoré sa považuje skôr za dlhodobejšiu formu investície, má pre konzervatívnejších investorov výhodu aj vďaka možnosti hmotného vlastníctva. Okrem fyzickej držby zlata medzi ďalšie formy investovania do zlata zaradujeme aj investovanie prostredníctvom ETF fondov či finančných derivátov.