Veľké porovnanie cien potravín so susedmi: Máme najdrahšie maslo a syr

, Poštová banka Foto: photl

Podľa údajov Štatistického úradu EÚ sú však ceny tovarov a služieb na Slovensku v porovnaní s európskym priemerom o 28 % nižšie. O viac než desatinu lacnejšie ako v EÚ sú v slovenských obchodoch podľa štatistík aj potraviny. V porovnaní s okolitými krajinami však už slovenské cenovky také nízke nie sú.

Drahšie potraviny a nealko nakupujú len spotrebitelia v Rakúsku. Naopak, v Poľsku sú potraviny až o 30 % lacnejšie ako u nás.

Po olivový olej do Rakúska, za minerálkami do Maďarska a na múku do Česka. Asi tak by vyzeral náš nákupný plán, nebyť nákladov na dopravu a obmedzeného času. Vďaka najnovšej správe Európskej komisie Consumer Prices Research 2013 vieme porovnať nielen cenové hladiny v jednotlivých krajinách EÚ, ale aj cenovky konkrétnych tovarov a služieb.

"V rámci nami vytvoreného koša potravín máme na Slovensku v porovnaní s našimi susedmi najdrahšie maslo, syr a pomarančový džús. Tieto potraviny sú tak u nás dokonca drahšie ako v Rakúsku. Naopak, najlacnejší v porovnaní s okolitými krajinami je v našich obchodoch čaj,“ hovorí Dana Špacírova, analytička Poštovej banky.

V Poľsku sú cenovo najvýhodnejšie predovšetkým mäsové a mliečne výrobky. Za kilogram čerstvých kuracích pŕs v Poľsku zaplatíme takmer trikrát menej ako v Rakúsku. Rozdiely sú však nielen v cenách, ale podľa skúseností spotrebiteľov aj v kvalite potravín. Poliaci nakupujú aj najlacnejšie pivo či cigarety. Kontroverzná soľ je však v Poľsku prekvapivo dokonca o niečo drahšia ako u nás.

Českí spotrebitelia platili v roku 2012 o polovicu menej ako my predovšetkým za cestoviny. O takmer tretinu lacnejšie nakupovali Česi aj vajcia, ktoré u nás v úvode roka 2012 zaznamenali výrazné zdražovanie.

Najdrahšie potraviny nájdeme v Rakúsku. Ich vyššia cena je však do veľkej miery vyvážená aj vyššou kvalitou a vyššími príjmami rakúskych domácností. "Práve vyššia kvalita je často dôvodom, prečo aj mnohí Slováci nakupujú v rakúskych prihraničných oblastiach. V Rakúsku je lacnejší ako u nás či v ostatných okolitých krajinách iba olivový olej. Ten však ani dnes nepatrí medzi základnú výbavu slovenskej kuchyne a mnohé domácnosti ho stále považujú skôr za luxus,“ dodáva Špacírová.

Správa Consumer Prices Research vydaná Európskou komisiou uvádza indikatívne ceny pre vybrané tovary a služby v jednotlivých krajinách Európskej únie. Ceny uvedené v tabuľke nie sú priemernými cenami za dané potraviny v krajine, ale ich konkrétnych druhov podľa špecifikácie Európskej komisie. V prípade Maďarska, Poľska a Českej republiky mohol ceny ovplyvniť aj kurzový vývoj lokálnych mien voči euru.

Súvisiace články

Aktuálne správy