Chcem bývať

Ako si zaobstarať bývanie

O tom, že život nie je prechádzka ružovým sadom, nemusíme presvedčovať snáď nikoho. A keď sa k tomu pridruží nutnosť zaobstarať si vlastný byt, mnohí nevieme, čo si počať. Ide napríklad o takú životnú situáciu, keď sa z celkom milej a chápavej svokry vykľuje pekná xantipa, ktorá sa významne pozerá na hodiny, kedykoľvek sa len trochu zdržíte, alebo ľutuje svoje chúďa dieťa (vašu drahú polovičku), ako to dopadla a prečo si nevzala niekoho úplne iného a pokiaľ možno bohatšieho. Čože naši vrstovníci v zahraničí, (v tom, ktoré neprešlo niekoľkými desiatkami rokov socialistického plánovania), tým je hej. Jednoducho si vyberú miesto, kde chcú bývať alebo miesto, ktoré vyhovuje ich peňaženke a počas pomerne krátkej doby (1 - 3 mesiace) sa sťahujú.

U nás to bohužiaľ ani po desiatich rokoch budovania trhovej ekonomiky zatiaľ nejde. Trh s bytmi nefunguje, je vytvorené náramne vhodné prostredie pre čierne obchodovanie s bývaním. Napriek tomu je ročne mnoho tisíc ľudí postavených pred otázku: "Kam sa podejem?" Tí šťastnejší potom len zhodnotia svoje finančné možnosti a hurá do nového obydlia. Nemáme ambície, podrobne čitateľom vysvetliť všetky drobné nuansy, ktoré rozhodnutia obstarať si nové bývanie sprevádzajú. Chceme len ukázať smer, aby ste nemuseli veľmi blúdiť.

Stať sa môže čokoľvek

Získanie nového alebo iného obydlia alebo vylepšenie terajšieho patrí v našom živote k zásadným rozhodnutiam, preto mu treba venovať patričnú pozornosť. Pre každého z nás si život pripravil rad prekvapení, ktoré môžu nepredvídane zmeniť súčasnú životnú situáciu. Mali by sme preto mať snahu byť aspoň trochu pripravení. Môže ísť o životné zmeny pozitívneho charakteru, ako svadby, kúpa nového rodinného domu, rekonštrukcia terajšieho obydlia. Alebo naopak musíme riešiť porozvodové bývanie, stratu partnera alebo nám naši potomkovia pomaly ale iste vylietavajú z rodinného hniezda a my im buď chceme pomôcť k samostatnému obydliu alebo je pre nás doterajší byt už zbytočne veľký a drahý. Doby, keď byty na základe poradovníku prideľoval štát, sú minulosťou a získať byt od zamestnávateľa je takmer nemožné.

A ako na to?

Predovšetkým si musíme ujasniť, akú bytovú situáciu chcem vyriešiť, koľko na to mám a koľko si musím vypožičať a ako rýchle tento problém musím riešiť. Podľa toho, či plánujem kúpiť alebo stavať dom, kúpiť alebo zaobstarať byt, rekonštruovať alebo modernizovať súčasné bývanie sa odvíjajú možnosti financovania z takzvaných cudzích zdrojov. Na našom trhu sú v súčasnej dobe najmä dva finančné produkty stavebné sporenie a hypotekárne úvery.

Kde, aké obydlie a za koľko obstarať?

Podľa odborníkov má v súčasnosti trh s nehnuteľnosťami klesajúcu tendenciu. Dnes je teda výhodnejšie domy kupovať, ako predávať. Trh s bytmi je ale záležitosťou úplne inou. Cena bytov sa pohybuje podľa miesta (malé mesto na východe Sloveska verzus Bratislava a pod.), veľkosti (garsónka, 1+1, atď.) a veku od 80 tisíc až do 1,5 milióna. Vrchná cifra nie je obmedzená. Doporučujeme potencionálnym záujemcom o kúpu, aby si v mieste, ktoré si pre svoj domov vyhliadli, urobili dôkladnú sondu medzi realitnými kanceláriami. Nie je totiž výnimkou, že jeden a ten istý byt predávajú dve realitné kancelárie i s rozdielom 50 tisíc korún!!

Nie je od veci sa v prípade návštevy realitky riadiť nasledujúcim desatorom:

  1. Vyhľadávajte služby zavedených realitných kancelárií. Vyhýbajte sa jednotlivcom, sľubujúcim fantastické nehnuteľnosti a služby.
  2. Vo vami vybranej realitnej kancelárii si všímajte jednanie jej pracovníkov, vybavenie kancelárie, celkovú atmosféru. Napovie vám to viac ako akákoľvek reklama.
  3. Vyžadujte komplexné informácie o spôsobe práce kancelárie, ktorú ste si vybrali. Väčšina z nich má svoje prevádzkové predpisy, ktoré si starostlivo preštudujte.
  4. Neuzatvárajte zmluvu s kanceláriou skôr, ako všetko starostlivo zvážite. Žiadna solídna realitná kancelária vás nebude nútiť k okamžitému rozhodnutiu.
  5. Uzatvárajte len takú zmluvu, v ktorej sa zaväzujete akceptovať len kupujúceho, ktorý splňuje všetky podmienky predaja špecifikované v sprostredkovateľskej zmluve.
  6. Dbajte na úplnosť sprostredkovateľskej zmluvy, vyžadujte presné znenie vo všetkých jej ustanoveniach, obzvlášť potom v termínoch a provízii. Pokiaľ máte pochybnosti, vyžiadajte si pred podpisom konzultáciu právnika.
  7. V prípade spisu kúpnej zmluvy trvajte na notárovi alebo advokátovi. Inými osobami písanú kúpnu zmluvu odmietnite.
  8. Ak kupujete nehnuteľnosť prostredníctvom realitnej kancelárie, vyžiadajte si doklad o tom, že môže túto nehnuteľnosť ponúkať. Ušetríte si čas, peniaze a sklamanie.
  9. Kupovanú nehnuteľnosť si dôkladne prehliadnite, ak máte pochybnosti, konzultujte ich s odborníkom. Vyžiadajte si doklady k nehnuteľnosti, ako i všetky dostupné ďalšie informácie. Až po zvážení všetkých faktov sa rozhodujte.
  10. Jednajte seriózne, pretože na základe hore uvedených faktov ste si určite vybrali serióznu kanceláriu. Len za vzájomnej dôvery sa môže podariť dobrý obchod.

Aktuálne správy