Smrť

Životná púť každého z nás končí odchodom z tohto sveta. To okrem smútku z nášho odchodu (a niekedy aj radosti z dedičstva) spôsobí našim blízkym i ďalšiu starosť.

Čo budete pri zariaďovaní pohrebu potrebovať:

 • občiansky preukaz zosnulého (u detí do 15 rokov ich rodný list)
 • doklad s menami rodičov zosnulého (sú na ktoromkoľvek z nasledujúcich dokumentov: rodný list, sobášny list, rodný list jeho detí)
 • občiansky preukaz toho, kto zariaďuje a platí pohreb

  Pohreb je možné u niektorých firiem objednať aj cez internet. Zatiaľ sa však týmto spôsobom nedá platiť a musíte rovnako počkať na potvrdenie objednávky zo strany pohrebnej služby. Rýchlejšie teda môže byť objednanie pohrebu telefonicky.

  Koľko to stojí

  Mimo Bratislavu je možné zaobstarať kremáciu bez obradu za cenu do 5000 Sk. Obec vám vyplatí pohrebné vo výške 2100 korún. V Bratislave sú ceny bez smútočného obradu o pár tisíc korún vyššie. Ak chcete, aby súčasťou rozlúčenia sa so zosnulým bol aj obrad, musíte počítať s cenou minimálne o tisíc korún vyššou. Priemerný pohreb s obradom a prenájmom miesta vás vyjde na približne 12000 korún. Ak budete však chcieť lepšiu rakvu, lepšiu výzdobu a lepšiu obradnú sieň, pôjde o násobky tejto čiastky. Okrem štátom vyplácaného pohrebného vám s úhradou nákladov na poslednú rozlúčku so svojím blízkym môže pomôcť aj dedičstvo po ňom. Niektoré pohrebné služby ponúkajú možnosť splácania nákladov na pohreb. Pokiaľ to vami vybraná pohrebná služba neponúka, môžete si takisto vziať v banke neúčelový spotrebný úver, ktorý je možné utratiť na čokoľvek.

  TIP: TIP: Komu je bežný pohreb málo, môže umiestniť popol svojich blízkych do vesmíru. Americká spoločnosť Celestis ponúka dokonca možnosť pochovania na Mesiaci. Pochovanie na jeho obežnej dráhe či povrchu je možné za púhych 12 500 USD, ktoré je možné aj splácať (samozrejme dopredu). Pokiaľ chcete na pohreb blízkej osoby utratiť veľa peňazí trochu konzervatívnejšie, môžete nechať zosnulého pochovať do mora, čo je o niečo lacnejšie ako vesmírny variant. Iným luxusom môžu byť rakvy z pozláteného bronzu, ktorých cena sa pohybuje medzi sto tisíc až miliónom korún.

  Štát vám prispeje peniazmi a voľnom

  Pokiaľ ste zamestnanci, môžete okrem pohrebného získať ešte jednu výhodu. Podľa zákonníka práce máte popri svojej dovolenke nárok aj na ďalšie:

 • 3 dni plateného voľna pri úmrtí manžela, druha, nebo dieťaťa
 • 2 dni plateného voľna pri obstarávaní pohrebu inému rodinnému príslušníkovi.

  Osoba, ktorá zariaďovala pohreb, má bez ohľadu na svoj príjem nárok na pohrebné. Cieľom tejto sociálnej dávky vo výške 2100 korún je prispieť pozostalým na náklady spojené s pohrebom.

  Žiadosť o túto dávku musíte podať v úradných hodinách (minimálne pondelok a streda od ôsmej ráno do štvrtej popoludní, často i inokedy) na kontaktnom mieste pre výplatu sociálnych dávok.