Najväčšia slovenská firma preruší výrobu, prejde stovkami technických úprav

, Redakcia

Automobilka Volkswagen preruší vo svojich slovenských závodoch výrobu. Dôvodom je pravidelná letná celozávodná odstávka, počas ktorej sú naplánované viac ako dve stovky technických aktivít napriek všetkými prevádzkami a infraštruktúrou, informovala hovorkyňa spoločnosti Lucia Kovarovič Makayová.

Výrobné linky v bratislavskom závode Volkswagenu sa odstavia od pondelka 17. júla na tri týždne. Závod na výrobu komponentov v Martine preruší produkciu na dva týždne, a to od pondelka 24. júla 2023.

„Plánovaná letná odstávka výroby predstavuje čas na rozsiahle prestavby a technické práce, ktoré nie je možné uskutočniť počas plnej prevádzky,“ uviedla hovorkyňa. V bratislavskom závode preto podľa nej zostane v tom čase v nasadení niekoľko stoviek zamestnancov, ktorým bude s naplánovanými prácami vypomáhať približne 1700 pracovníkov dodávateľských firiem.

V závode budú prebiehať predovšetkým technologické prestavby, inštalácie, výmeny a úpravy výrobných a prevádzkových zariadení, robotov, automatizačnej, manipulačnej a dopravníkovej techniky či integrácia budúcich projektov. Diať sa tak bude ako v karosárňach, tak aj v lakovni či oboch montážnych halách. „Počas odstávky sa odborné tímy sústredia aj na finálne práce pred očakávaným príchodom sériovej výroby novej generácie modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb,“ dodala Kovarovič Makayová.

Čas na údržbu

Počas celozávodnej odstávky sa pravidelne vykonáva aj údržba. Vo výrobnej oblasti sa pracovníci sústredia na pravidelnú generálnu údržbu robotov, automatizačnej techniky a ďalších zariadení. V rámci infraštruktúry sú vo Volkswagene naplánované sanačné a opravné práce podláh, značenia, vodovodných rozvodov, hygienických a prevádzkových zariadení. Nevyhnutné a neodkladné pracovné úlohy majú počas odstávky tiež zamestnanci finančného a mzdového oddelenia, ako aj pracovníci bezpečnosti závodu a zásobovania energiami.

odstávka výroby vo Volkswagene
Fabrika automobilky Volkswagen v Bratislave. Foto: TASR

Výrobný závod Martin, produkujúci komponenty pre prevodovky a podvozky, pozastaví prevádzku o týždeň neskôr, od 24. júla 2023 na dva týždne. „Časť zamestnancov sa bude rovnako ako v Bratislave venovať údržbe zariadení a ďalších prácam, ktoré nie je možné vykonávať počas bežiacej výroby. V nasadení zostanú aj zamestnanci zodpovední za výrobu nového diferenciálu pre elektrické pohony,“ informuje hovorkyňa spoločnosti.

Bonusy pre zamestnancov

Tisícky zamestnancov Volkswagenu pritom celozávodnú odstávku výroby využívajú na vlastnú rekreáciu, na ktorú môžu čerpať aj bonusy od spoločnosti. Okrem príspevku na rekreáciu na Slovensku im totiž firma prispieva aj na dovolenku v zahraničí. „V závislosti od rodinného stavu a počtu detí môžu požiadať o príspevok do výšky 700 eur,“ uvádza Kovarovič Makayová.

V prípade rehabilitačného pobytu v kúpeľných zariadeniach a wellness hoteloch na Slovensku môžu získať príspevok pre seba a partnera či partnerku celkovo do výšky 210 eur. Rodičia s deťmi môžu zasa požiadať o príspevok na denný či pobytový tábor na Slovensku aj v zahraničí. Volkswagen Slovakia zároveň vypláca tradične pred letnou sezónou tzv. dovolenkovú odmenu, resp. 13. plat.

Viac ako 30 rokov na Slovensku

Volkswagen Slovakia vyrobil na Slovensku od roku 1991 viac ako 7 miliónov vozidiel. Je pilierom slovenského exportu a zároveň jedným z najväčších súkromných zamestnávateľov v krajine. Spoločnosť preinvestovala na Slovensku od svojho vzniku už vyše 5 miliárd eur.

Vyrába automobily Volkswagen Touareg, Audi Q7, Audi Q8, Porsche Cayenne, Porsche Cayenne Coupé, Volkswagen up!, Volkswagen e-up! a Škoda Karoq. Spoločnosť sa aktuálne pripravuje na nábeh nových produktov Volkswagen Passat a Škoda Superb, ktoré prinesú nové pracovné miesta do výroby vozidiel. V závode v Martine sa produkujú komponenty pre prevodovky a podvozky.

Viac o téme: automobilka , automobily , dovolenka , dovolenky , letné dovolenky , odstávka , Volkswagen , Volkswagen Slovakia , výroba , výroba áut

Súvisiace články

Aktuálne správy