Inflácia opäť spomalila, ceny však stále rastú dvojciferným tempom

oPeniazoch.sk


ČTK/red

Ceny tovarov a služieb na Slovensku v júni spomalili tempo medziročného rastu na 10,8 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad SR. Tempo rastu spotrebiteľských cien sa zvoľnilo štvrtý mesiac po sebe, vo februári dosiahla 15,4 percenta.

K zvoľneniu inflácie na Slovensku podľa štatistikov prispeli hlavne lacnejšie pohonné hmoty, ako aj pomalšie zvyšovanie cien potravín a bývania s energiami, ktoré majú spolu najväčší podiel na výdavkoch slovenských domácností.

Mohlo by vás zaujímať:
Reklama

Ceny potravín, ktoré rastú v krajine nepretržite v posledných troch rokoch, v júni stúpli medziročne o 19 percent, čo je najpomalšie za posledný rok. Spotrebitelia si priplatili hlavne za chlieb, mlieko, syry, vajcia, zeleninu, cukor a cukrovinky, ktoré boli oproti vlaňajšku drahšie zhodne minimálne o pätinu.

Tempo medziročného zvýšenia cien v kategórii bývanie a energie v júni predstavovalo 9,7 percenta, prvýkrát od konca roka 2021 dosiahlo jednocifernú hodnotu.

Jadrová inflácia, teda rast cien očistený o vývoj regulovaných cien energií a úprav daní a poplatkov, dosiahla v júni 11,6 percenta. Čistá inflácia, ktorá je navyše očistená aj o vplyv cien potravín, predstavovala na medziročnej báze 9,3 percenta. Medzimesačne jadrová inflácia dosiahla 0,3 percenta a čistá inflácia 0,4 percenta.

Národná banka Slovenska (NBS) vo svojej júnovej prognóze mierne zvýšila výhľad tohtoročnej inflácie podľa národnej metodiky, a to na 10,8 percenta. Vlani spotrebiteľské ceny v krajine stúpli o 12,8 percenta, najviac od roku 1993.

Súvisiace články

Aktuálne správy