Bitcoin opäť prepisoval rekordy: Pokoril už aj ďalšiu magickú hranicu!

, ČTK/red

Bitcoin v piatok prvýkrát prekonal hranicu 70 000 amerických dolárov. K rastu podľa analytikov okrem iného prispievajú bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF).

Svoju úlohu zohrávajú aj vyhliadky, že globálne úrokové sadzby klesnú, a všeobecne zlepšovanie makroekonomickej situácie. Krátko po prekonaní hranice, bitcoin začal oslabovať, zrejme kvôli výpredajom. Rast bitcoinu kopírovali aj ďalšie kryptomeny, ether v piatok prvýkrát za viac než dva roky vyskočil nad 4000 dolárov.

Najväčšia kryptomena podľa špecializovaného serveru CoinDesk vystúpila v piatok najvyššie až na 70 136,33 dolára. Následne však, podobne ako pri nedávnom prepísaní rekordu 69 000 dolárov z novembra 2021, začal oslabovať. Ešte v piatok podvečer dokonca klesol pod úroveň 67 000 dolárov. V sobotu okolo 10:00 sa už obchodoval o čosi vyššie na úrovni zhruba 68 400 amerických dolárov.

V utorok kryptomena prvýkrát posilnila nad 69 000 dolárov. Neskôr pre silné výpredaje na kryptoburzách oslabila až o desať percent, pod úroveň 60 000 dolárov.

Radi testujete svoje vedomosti?
Vyskúšajte niektorý z našich kvízov na tejto stránke!

"Pohybovať sa na starých maximách je, ako vieme, ošemetné a bitcoin nemá tendenciu priehradu pretrhnúť hneď na prvý raz," konštatoval Antoniho Trenčev z kryptomenovej spoločnosti Nexo. Dodal, že silný rast bitcoinu spravidla sprevádzajú veľké výkyvy. "Rok 2024 bude plný náhlych a drvivých prepadov o desať až dvadsať percent," dodal.

Trhy sú v napätí, blíži sa halving

ETF na spotový bitcoin boli v Spojených štátoch schválené na začiatku tohto roka. Ich spustenie otvorilo cestu k tejto kryptomene novým veľkým investorom. Ku koncu apríla sa navyše blíži takzvaný halving, teda zníženie odmeny pre ťažobných pracovníkov na polovicu. "V histórii nastali už tri halvingy, bitcoin mal po každom z nich tendenciu vytvárať historické maximum do niekoľkých mesiacov," uviedol analytik Purple Trading Petr Lajsek. Viac o tomto fenoméne nájdete v našom článku na tomto odkaze.

Porastie bitcoin ešte tento rok nad úroveň 100 000 dolárov?

Čisté toky do desiatich najväčších amerických bitcoinových ETF dosiahli minulý týždeň 2,2 miliardy dolárov. Viac než dve miliardy dolárov pritom skončili vo fonde iShares Bitcoin Trust spoločnosti BlackRock, vyplýva z údajov spoločnosti LSEG.

Optimizmus ohľadom bitcoinu sa preniesol aj na ďalšie kryptomeny, najmä na ether, ktorý je z hľadiska celkovej trhovej hodnoty na druhom mieste za bitcoinom a od začiatku roka si pripísal vyše 60 percent.

Viac o téme: bitcoin , ether , fond obchodovaný na burze ETF , halving , kryptomeny , rekord

Súvisiace články

Aktuálne správy