Ktoré daňové priznanie mám vyplniť?

Blíži sa 31. marec a s ním povinnosť pre všetky fyzické a právnické osoby podať daňové priznanie k dani z príjmov. Mnohí ešte dodnes nevedia, ktoré daňové priznanie majú vyplniť a následne podať na príslušnom daňovom úrade.

Pre hlavného zamestnávateľa tak, ako tomu bolo doposiaľ, už priamo nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie za svojich zamestnancov. Pokiaľ osoba, ktorá okrem hlavného pracovného pomeru vykonáva zárobkovú činnosť na dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti niekde inde, prípadne samostatne podniká, je povinná podať si daňové prizanie sama.
Odhliadnuc od skutočnosti, že počnúc zdaňovacím obdobím roku 2000 sú pre daňovníkov – fyzické osoby k dispozícií nové tlačivá daňových priznaní a je ich viac typov, napadá ma príklad upratovačky, ktorá upratuje na štyroch rôznych pracoviskách a tým pádom vykonáva prácu na štyri dohody o pracovnej činnosti. Je zrejmé, že ani pre jedného z jej zamestnávateľov priamo nevyplýva povinnosť zostaviť a podať jej daňové priznanie. Neviem si predstaviť, ako táto osoba, ktorá logicky nemôže mať vzdelanie v danej problematike, keďže sa venuje iným pracovným aktivitám, podáva svoje správne vyplnené daňové priznanie. Takých, ako tento daňovník, je viacero, preto dúfame, že tento príspevok bude nápomocný práve im.
V predajniach s odbornou literatúrou, prípadne na daňových úradoch je možné obdržať päť základných typov daňových priznaní pre fyzické osoby – A, B1, B2, C a D.

  1. Daňové priznanie typu A je určené pre daňovníkov – fyzické osoby, ktoré majú príjmy len zo závislej činnosti a funkčné pôžitky. Poučenie na vyplnenie daňového priznania chce týmto naznačiť, že toto daňové priznanie vypĺňajú tí daňovníci, ktorí pracujú u zamestnávateľa na hlavný pracovný pomer, prípadne na dohodu o pracovnej činnosti a okrem tohoto príjmu nemajú iný príjem – nepodnikajú, neprenajímajú byt, nevyhrali v roku 2000 v lotérii a podobne. Závislých činností môže byť v tomto prípade aj viac a môžu byť vykonávané súbežne.
  2. Daňové priznanie typu B1 je určené pre daňovníkov – fyzické osoby, ktoré majú príjmy, pokiaľ sú tieto predmetom dane z príjmov fyzických osôb (§ 6 až § 10). Toto tlačivo používajú tí daňovníci, ktorí podnikajú formou živnosti (neplatia však paušálnu daň) a popri tom môžu a nemusia pracovať v závislom pracovnom pomere alebo viacerých, majú príjmy z kapitálového majetku (napríklad z dlhopisov) alebo prenajímajú nejaké priestory, prípadne majú príjmy z umleckej činnosti.
  3. Ak si daňovník – fyzická osoba uplatňoval zníženie základu dane podľa § 41 ods. 16 pôvodného zákona č. 286/1992 o daniach z príjmov, vyplní daňové priznanie typu B2. Ide o živnostníkov, ktorí si znížili základ dane v prvom, druhom a treťom roku podnikania o konkrétne v zákone uvedené percento a tým sa zaviazali, že sumu ušetrenú na dani z príjmov preinvestujú v nasledujúcom roku formou obstarania investičného majetku.
  4. Daňové priznanie typu C je určené pre daňovníkov – fyzické osoby, ktoré podnikajú na základe živnostenského oprávnenia a zdaňujú svoje príjmy paušálnou daňou podľa § 15 zákona o daniach z príjmov. Predpokladá sa, že ide o ich jediný druh príjmu v danom zdaňovacom období.
  5. Daňové priznanie typu D podáva daňovník – fyzická osoba, ktorý má príjmy výlučne z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, pričom si bude uplatňovať paušálne výdavky vo výške 65%. To predpokladá, že nie je platiteľom DPH a ani spotrebných daní.


Dúfame, že Vám tento príspevok aspoň čiastočne objasnil problematiku okolo nových daňových priznaní. Radi uvítame Vaše názory na tento krok Ministerstva financií, prípadne zaujímavé príhody, ktoré ste zažili na daňových úradoch, při podávaní týchto tlačív.

Súvisiace články

Aktuálne správy