Internet banking

Na využitie tejto možnosti komunikácie so svojou bankou potrebujete iba počítač pripojený k internetu. Potom už nie je dôležité, kde na zemeguli sa nachádzate, vaša banka je tak ďaleko ako najbližšie pripojenie k celosvetovej počítačovej sieti.

Čo služba ponúka?

Bez nutnosti viazať sa na nejaké miesto môžete využívať rovnaké služby ako by ste boli prítomní v pobočke vašej banky. Rovnako ako tam môžete zisťovať zostatky, históriu účtu, zadávať príkazy na úhradu, inkaso, menovú konverziu, zakladať termínované alebo sporiace účty a využívať ďalšie služby ponúkané vašou bankou. Internetové bankovníctvo u nás v súčasnosti ponúkajú už takmer všetky banky.

Ako to funguje?

Na využitie tejto služby potrebujete počítač pripojený na internet. S pomocou prehliadača si otvoríte webovskú stránku vašej banky a môžete vykonávať transakcie. Na vstup do svojej banky potrebujete svoje užívateľské meno a heslo. Niektoré banky poskytujú svojim klientom elektronický kľúč, ktorým generujú jednorázové kódy na vstup do svojej banky.

Koľko to stojí?

Niektoré banky majú poplatok za túto službu už zahrnutý v poplatku za vedenie účtu, iné vyžadujú poplatky asi do 100 korún. Transakcie vykonávané jej prostredníctvom sú lacnejšie ako na prepážke. Okrem týchto poplatkov samozrejme platíte za pripojenie k internetu.

Ako je to s bezpečnosťou?

Túto otázku si určite kladú mnohí z nás, hlavne v súvislosti s bezpečnosťou samotného internetu. Sieťové banky využívajúcich dodatočné možnosti identifikácie klienta pomocou rôznych elektronických kľúčov alebo kódov možno považovať za bezpečnejšie ako tie, kde vám k použitiu služby stačí meno a heslo. Väčšina bank sa snaží presvedčiť svojich klientov o bezpečnosti tohto spôsobu komunikácie, absolútnu záruku však bohužiaľ poskytnúť nemožno.

Phone banking GSM banking Home banking Internet banking