GSM Banking

Táto služba umožňuje vykonávať transakcie so svojim bežným účtom z ktoréhokoľvek miesta na svete, kde môžete použiť svoj GSM mobilný telefón.

Čo služba ponúka?

Rovnako ako telefónna banka i táto služba môže mať svoju pasívnu (zostatky, úrokové sadzby, devízové kurzy) a aktívnu verziu (príkazy k úhrade či inkasu, konverzia mien, zakladanie termínovaných vkladov a ďalšie).

Ako to funguje?

Transakcie a zisťovánie zostatkov prebieha pomocou technológie SIM Toolkit a bankovnej aplikáce nahranej na vašej SIM karte. Každá vykonávaná transakcia prebieha prostredníctvom zašifrovaných krátkych textových správ. Na použitie aplikácie potrebujete poznať PIN. Okrem tohoto riešenia, ktoré musí podporovať operátor mobilnej siete niektoré banky ponúkajú tzv. SMS banking prostredníctvom nezašifrovaných krátkych textových správ. Ďalším variantom môže byť WAP banking, ktorý však vyžaduje telefón podporujúci túto službu. V súčasnosti ho ponúka iba Poštová banka, ostatné banky ho však chystajú tiež.

Koľko to stojí?

V rámci konkurenčného boja je niektorými bankami služba ponúkaná zadarmo. Samotné transakcie sú väčšinou lacnejšie ako pri prepážke, musíte však súčasne platiť svojej mobilnej sieti za odoslané textové správy (dve až tri koruny). V prípade využitia WAPu platíte podľa doby pripojenia (dve až tri koruny za minútu).

Ako je to s bezpečnosťou?

Pri využití technológie SIM Toolkit je všetka komunikácia medzi vašim telefónom a bankou zašifrovaná a možno povedať , že spĺňa vysoké nároky kladené na bankové aplikácie. Toto však nemožno povedať o nezašifrovaných textových správach SMS bankovníctva, pravdepodobnosť zachytenia textovej správy nepovolanou osobou sa však blíži k nule. WAP banking Poštovej banky dosahuje vysokú úroveň bezpečnosti vďaka nutnosti použiť elektronický kľúč, rovnako komunikácia medzi vašim telefónem a bránou mobilnej siete môže býť šifrovaná, čo podľa niektorých názorov umožňuje dosiahnutie vyššej úrovne bezpečnosti ako na internete.

Phone banking GSM banking Home banking Internet banking