Apple v strate? Predaj iPhonov klesol takmer o tretinu

Americká firma Apple predala v Číne v prvý týždeň tohto roka medziročne takmer o tretinu menej iPhonov, čo signalizuje zvyšujúci sa tlak domácich konkurentov na americkú spoločnosť. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na analytikov zo spoločnosti Jefferies.

Analytici uviedli, že predaj iPhonov klesol v Číne za prvý týždeň roka o 30 %. Tento rok sa tak pre Apple nezačal dobre po tom, ako za celý minulý rok klesol predaj iPhonov v najväčšej ázijskej ekonomike zhruba o 3 %. Čína je zároveň pre firmu Apple tretím najväčším trhom a pokles predaja o 3 % sa rovná poklesu podielu Apple na tomto trhu o 0,4 %.

Podľa analytikov z Jefferies sa pod situáciu Apple v Číne podpísal najmä tlak čínskej konkurencie, zvlášť firmy Huawei. Tá v auguste minulého roka prišla na trh s modelom Mate 60 a podiel čínskej firmy na domácom trhu so smartfónmi vzrástol v poslednom kvartáli zhruba o 6 %.

Apple bude tento rok čeliť ešte väčšej konkurencii

Analytici sa domnievajú, že Apple bude tento rok čeliť ešte väčšej konkurencii domácich firiem než v minulých rokoch. Predpokladajú, že predaj americkej firmy bude počas roka pokračovať v poklese o dvojciferné hodnoty, zatiaľ čo podiel Huawei na trhu sa bude zvyšovať. Konkrétne odhadujú, že Huawei predá v tomto roku celosvetovo približne 64 miliónov smartfónov, zatiaľ čo vlani ich podľa predbežných odhadov predal menej než 35 miliónov.

Viac o téme: Apple , ekonomika , Huawei , iPhone , predaj , strata , tlak , trh

Súvisiace články

Aktuálne správy