Čínsky realitný trh sa topí v problémoch: Stopka pre obchody s akciami problémového developera!

, ČTK/red

Na hongkonskej burze pozastavili obchodovanie s akciami staviteľskej firmy Country Garden. Firma predtým odložila zverejnenie hospodárskych výsledkov za rok 2023. Tým sa previnila proti pravidlám burzy. Country Garden, ktorá bola predtým čo sa týka počtu predaných bytov ich najväčším staviteľom v Číne, to uviedla vo svojom oznámení.

Country Garden minulý štvrtok odôvodnila odklad tým, že potrebuje zhromaždiť ďalšie informácie. Zadlžená skupina v minulom roku nezaplatila veriteľom v zahraničí. Jeden veriteľ medzitým požiadal hongkongský súd o jej rozdelenie. Prvé vypočutie sa má začať v polovici mája.

Kríza v odvetví nehnuteľností už dlhšie dolieha na výkonnosť druhej najväčšej svetovej ekonomiky. Mnoho ľudí v Číne, ktorí mali prebytočné peniaze, investovalo v posledných desaťročiach práve do nehnuteľností. Iné alternatívy takmer neexistovali. V dôsledku poklesu hodnoty bytov spôsobených krízou teraz mnohí šetria, čo vytvára tlak na spotrebu, uviedla agentúra DPA.

Podarí sa čínskemu sektoru nehnuteľností prekonať aktuálne problémy?

Realitná skupina, ktorá zápasí s vážnymi finančnými problémami, podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou nesplatila pôžičku vo výške 96 miliónov čínskych jüanov, čo predstavuje zhruba 12,25 milióna eur. Ako ďalej informovala minulý mesiac agentúra TASR, developer už predtým neodviedol splátky za dlhopisy emitované v amerických dolároch.

Sektor nehnuteľností sa na výkone druhej najväčšej svetovej ekonomiky podieľa približne jednou pätinou. Keďže ceny a dopyt na trhu klesli, mnohí developeri podľa TASR nemajú peniaze na vyplatenia svojich veriteľov alebo na dokončenie sľúbených projektov.

Vláda v Pekingu sa na situáciu snaží reagovať rôznymi opatreniami vrátane zmiernenia úverových podmienok alebo vypracovaním zoznamu stavebných projektov, do ktorých môžu banky prednostne investovať.

Súd v Hongkongu už koncom januára nariadil likvidáciu čínskej spoločnosti China Evergrande. Najzadlženejší developer na svete nahromadil dlhy, ktoré v prepočte dosahujú viac ako 300 miliárd dolárov.

Viac o téme: Čína , Country Garden , ekonomika , nehnuteľnosti , realitný trh , reality

Súvisiace články

Aktuálne správy