Spúšťa sa domino? Problémy na čínskom realitnom trhu sa prehlbujú, ďalší veľký developer nespláca dlhy!

, TASR/red

Napätá situácia na čínskom realitnom trhu sa neupokojuje. Najnovšie sa popredný developer Country Garden údajne dostal do omeškania so splátkou za domáce dlhopisy. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA, ktoré sa v stredu odvolali na viaceré čínske médiá.

Realitná skupina, ktorá zápasí s vážnymi finančnými problémami, podľa zdrojov oboznámených so záležitosťou nesplatila pôžičku vo výške 96 miliónov čínskych jüanov, čo predstavuje zhruba 12,25 milióna eur. Bolo by to prvýkrát, čo spoločnosť Country Garden nedokázala vyrovnať svoje záväzky v domácej mene. V súčasnosti beží odkladná lehota 30 dní, počas ktorej je možné vykonať platbu skôr, ako veritelia pristúpia k právnym krokom.

Developer už predtým neodviedol splátky za dlhopisy emitované v amerických dolároch. V Hongkongu, kde sa s jeho akciami obchoduje na tamojšej burze cenných papierov, preto od konca februára prebieha súdne konanie o možnej likvidácii spoločnosti. Prvé pojednávanie súd podľa Country Garden zvolal na 17. mája.

Súd v Hongkongu už koncom januára nariadil likvidáciu čínskej spoločnosti China Evergrande. Najzadlženejší developer na svete nahromadil dlhy, ktoré v prepočte dosahujú viac ako 300 miliárd dolárov.

Podarí sa Číne vysporiadať s problémami na realitnom trhu?

Sektor nehnuteľností sa na výkone druhej najväčšej svetovej ekonomiky podieľa približne jednou pätinou. Keďže ceny a dopyt na trhu klesli, mnohí developeri nemajú peniaze na vyplatenia svojich veriteľov alebo na dokončenie sľúbených projektov.

Vláda v Pekingu sa na situáciu snaží reagovať rôznymi opatreniami vrátane zmiernenia úverových podmienok alebo vypracovaním zoznamu stavebných projektov, do ktorých môžu banky prednostne investovať.

Čínsky realitný sektor v súčasnosti prechádza vážnou krízou, ktorá druhú najväčšiu ekonomiku sveta ohrozuje.

China Evergrande krízu v sektore spustila v roku 2021, keď podľa ČTK prestala splácať svoje záväzky. V New Yorku potom firma vyhlásila bankrot v snahe ochrániť svoj majetok v USA. Viac si o problémoch najzadlženejšieho developera na svete môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Viac o téme: Čína , Country Garden , developér , dlhopisy , Evergrande , nehnuteľnosti , realitný trh

Súvisiace články

Aktuálne správy