Ceny nehnuteľností môžu začať nekontrolovane klesať

Ceny nehnuteľností v eurozóne môžu zaznamenať „nekontrolovaný“ pokles, keďže vysoké úrokové sadzby na hypotékach spôsobujú, že pre mnohých záujemcov sa nehnuteľnosti stávajú nedostupné a investorov neatraktívne. Uviedla to v stredu Európska centrálna banka (ECB) vo svojej najnovšej správe o finančnej stabilite.

ECB začala zvyšovať úrokové sadzby od júla minulého roka. Cieľom bolo dostať pod kontrolu infláciu, ktorá v októbri dosiahla historické maximum 10,6 %. Napriek tomu, že miera inflácie v krajinách menovej únie sa v poslednom období pohybuje okolo 7 %, čo je zhruba ročné minimum, ECB podľa všetkého bude v sprísňovaní menovej politiky pokračovať. Tak sa aspoň vyjadrujú viacerí predstavitelia banky.

Tento vývoj sa pritom na realitnom trhu, ktorý v období nízkych úrokových sadzieb prudko rástol, ešte len začína prejavovať. „V nasledujúcom období nie je vylúčený nekontrolovaný pokles cien, keďže stále vyššie úrokové sadzby pri nových hypotékach zhoršujú dostupnosť nehnuteľností a zvyšujú aj záťaž pri starších hypotekárnych úveroch, najmä v krajinách, kde dominujú hypotéky s variabilnou úrokovou sadzbou,“ uviedla ECB. Na základe údajov ECB do tejto skupiny patria Portugalsko, Španielsko či pobaltské krajiny.

ECB okrem toho varovala, že aj oblasti, kde veľký podiel na trhu s rezidenčnými nehnuteľnosťami získali inštitucionálni investori, môžu v prípade stiahnutia kapitálu zaznamenať väčšie problémy. Sem patria niektoré regióny v západnom Nemecku a niektoré hlavné mestá ako Berlín, Paríž, Madrid, Lisabon či Dublin.

Na druhej strane, pozitívom pre realitný trh je podľa ECB silný trh práce. To znamená, že riziko nesplácania hypoték v dôsledku nezamestnanosti nie je vysoké.

Viac o téme: ceny nehnuteľností, Európska centrálna banka ECB, hypotéky, pokles cien, realitný trh, úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy