Dane

NDS v januári predala diaľničné známky za takmer 16 miliónov eur
- 4. 3. 2021 - Názory čitateľov (1)
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) v januári predala 448.925 kusov elektronických diaľničných známok (eDZ). Príjem z ich úhrady dosiahol 15,9 milióna eur bez DPH. Tohtoročný predaj známok sa tak v porovnaní s vlaňajškom rozbieha pozvoľnejšie. V januári minulého roka diaľničiari predali takmer 729.000 kusov známok za viac ako 24,3 milióna eur. Informovala o tom vedúca oddelenia masmediálnej komunikácie NDS Eva Žgravčáková.
Predaj áut v Nemecku klesol vo februári takmer o pätinu
- 3. 3. 2021
Predaj osobných áut v Nemecku klesol minulý mesiac takmer o pätinu, čo je dôsledok pandémie nového koronavírusu a s tým súvisiacich opatrení.
Energie domácnostiam zlacneli, poplatky za smeti naopak rastú
- 27. 2. 2021
Poplatky za zber smetí v tomto roku narástli o vyše 6 %, energie naopak zlacneli. Uviedla to v aktuálnej analýze analytička Wood & Company Eva Sadovská. Náklady spojené s bývaním ukrajujú približne štvrtinu z celkových spotrebných výdavkov slovenských domácností. Práve táto oblasť pritom zaznamenala v rokoch 2018 až 2020 medziročný nárast cien o 2,1 %, 3,9 % a 2,6 %.
Reakcia Ministerstva financií SR na medializované informácie
- 25. 2. 2021 - Názory čitateľov (4)
Ministerstvo financií SR sa dôrazne ohradzuje voči zavádzajúcim domnienkam redaktora Trendu Branislava Tomu, ktoré sú v jeho komentári pod názvom DPH nás už raz spasila, ale vláda hľadá iného mesiáša. Jeho tvrdenie, že dôsledkom zmien v dani z nehnuteľností budú aj exekúcie chudobnejších dôchodcov, je hlboko nekorektné a patrí do kategórie šírenia poplašných správ.
Nemecká ekonomika v minulom roku klesla o 4,9 %
- 24. 2. 2021
Koronakríza vyhĺbila v nemeckom rozpočte hlbokú dieru a tvrdo zasiahla najväčšiu európsku ekonomiku.
FS začala vymáhať nezaplatené dane z prevodu nehnuteľností,dlžníkom poslala list
- 23. 2. 2021 - Názory čitateľov (1)
Finančná správa (FS) SR sa zamerala na dlh, ktorý vznikol v uplynulých rokoch na dani z prevodu nehnuteľností. Predajcom, ktorí vlastnili nehnuteľnosť menej ako zákonom stanovených päť rokov a dom či byt predali v rokoch 2016 až 2020, zaslala FS v pondelok (22. 2.) list s upozornením na túto povinnosť. Ročný výpadok na tejto dani odhadla FS na 24 miliónov eur a od akcie si sľubuje príjem do štátneho rozpočtu vo výške do 70 miliónov eur.
Vláda prerokuje aj zmeny v ukladaní pokút za neuhradenie diaľničnej známky
- 18. 2. 2021
Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky by malo byť možné uložiť do dvoch rokov odo dňa, keď sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení povinnosti.
Analytici: Inflácia zrejme dosiahla svoje dno už v januári, defláciu neočakávame
- 15. 2. 2021 - Názory čitateľov (2)
Inflácia dosiahne pravdepodobne svoje dno už v úvode tohto roka, podľa odhadov analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa tak stalo už v januári, kedy sa inflácia podľa Štatistického úradu (ŠÚ) SR) prepadla na úroveň 0,7 %. Stiahli ju najmä medziročne nižšie ceny energií a potravín. Analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská defláciu alebo pokles cien na medziročnej báze v nasledujúcich mesiacoch zatiaľ neočakáva.
OpenLux odkrýva tajomstvá Luxemburska, daňového raja v srdci Európy
- 14. 2. 2021 - Názory čitateľov (10)
Nadnárodní podnikatelia, miliardári, umelci, športovci, zločinci. Čo by sme našli, keby sme otvorili trezor tohto malého štátu v srdci Európskej únie, ktorý je na popredných priečkach mnohých rebríčkov daňových rajov?Novinári Le Monde spolu s desiatimi mediálnymi partnermi viac ako rok hľadalo odpovede.
Obdobie pandémie: Čo prináša novela mimoriadnych finančných opatrení
- 10. 2. 2021 - Názory čitateľov (8)
V uplynulých dňoch parlament schválil viaceré finančné opatrenia za účelom zmiernenia negatívnych ekonomických dopadov na daňovníkov z dôvodu pandémie.
Strana 1 z 10Staršie

Dnešný vývoj CZK
Dnešný vývoj USD
Dnešný vývoj GBP

Dane, odvody, účtovníctvo - informácie pre podnikateľov