Osud skrachovanej Silicon Valley Bank je známy: Vklady aj úvery prevezme ďalšia banka

Banku Silicon Valley Bank (SVB), ktorú americké úrady zatvorili pred viac ako dvomi týždňami, kupuje banka First Citizens. Informujú o tom správy agentúr AFP, Reuters a Bloomberg.

Kalifornská SVB, ktorá bola kľúčovou bankou v oblasti technologického sektora, skrachovala po tom, ako nebola schopná zvládnuť rýchly a masívny výber peňazí zo strany vkladateľov. Tí počas pár hodín vybrali z banky desiatky miliárd dolárov. V reakcii na to americké úrady 10. marca banku zatvorili.

Jej pád predstavuje najväčší krach od pádu Washington Mutual v roku 2008 počas svetovej finančnej krízy, pričom viedol ku kríze dôvery v bankový systém. Klienti rovnako veľkých amerických bánk si následne začali vyberať svoje peniaze a presúvať do väčších finančných inštitúcií.

Ako uviedla koncom minulého týždňa americká centrálna banka (Fed), objem vkladov v malých amerických bankách, za ktoré sú považované všetky banky až na 25 najväčších komerčných bánk, klesol v týždni do 15. marca o 119 miliárd USD (110,75 miliardy eur) na 5,46 bilióna USD. Rozsah poklesu bol tak viac než dvojnásobný v porovnaní s predchádzajúcim rekordným poklesom vkladov.

Zásah aj na švajčiarsku Credit Suisse

Kríza neskôr zasiahla aj švajčiarsku veľkobanku Credit Suisse, ktorú s pomocou švajčiarskej vlády a centrálnej banky prevzala väčšia UBS. Navyše minulý týždeň vzrástlo napätie aj okolo najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank, ktorej akcie v závere týždňa zaznamenali výrazný pokles.

Credit Suisse

Foto: SITA/AP

Po krachu SVB banku prevzal Federálny úrad na ochranu vkladov (FDIC), ktorý vytvoril preklenovaciu banku Silicon Valley Bridge Bank. Tú teraz preberá First Citizens, uviedla AFP. First Citizens sídliaca v meste Raleigh (Severná Karolína) v pondelok oznámila, že „sa dohodla na prevzatí v podstate všetkých úverov a niektorých ďalších aktív a všetkých vkladov klientov a časti záväzkov Silicon Valley Bridge Bank“.

 First Citizens dodala, že 17 bývalých pobočiek SVB sa v pondelok otvorí ako „Silicon Valley Bank, divízia First Citizens Bank“. FDIC ešte v závere víkendu oznámil, že transakcia pokrýva vklady v objeme 119 miliárd USD a aktíva za 72 miliárd USD. Zároveň dodal, že náklady FDIC v dôsledku krachu SVB budú predstavovať zhruba 20 miliárd USD, aj keď presný rozsah nákladov bude stanovený po ukončení nútenej správy.

Viac o téme: banka, banková kríza, bankrot, First Citizens, prevzatie, Silicon Valley Bank SVB, Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy