Dôvera v českú ekonomiku v máji klesla

Po tom, ako v apríli dosiahla takmer ročné maximum, zaznamenala dôvera v českú ekonomiku tento mesiac mierny pokles, pričom nálada klesla ako medzi spotrebiteľmi, tak medzi podnikateľmi. Poukázali na to v piatok zverejnené údaje Českého štatistického úradu (ČSÚ) ktoré zverejnil portál RTTNews.

Index ekonomickej dôvery dosiahol v máji 96,4 bodu oproti 97 bodom v predchádzajúcom mesiaci. Aprílová hodnota indexu bola najvyššia od mája 2023.

Nálada sa zhoršila medzi spotrebiteľmi aj podnikateľmi. Index spotrebiteľskej dôvery dosiahol v máji 101,6 bodu. Na porovnanie, v apríli predstavoval 103,8 bodu, čo bola najvyššia hodnota indexu za 31 mesiacov.

Čo sa týka podnikateľov, nálada klesla napríklad v priemyselnom sektore. Príslušný index dosiahol v máji 90,5 bodu, zatiaľ čo v apríli predstavoval 92,5 bodu. Naopak, nálada sa zlepšila v oblasti obchodu, keď index dosiahol 96,4 bodu oproti aprílovej úrovni 92,4 bodu. Celkový index podnikateľskej dôvery potom klesol z 95,6 bodu v apríli na 95,4 bodu.

Viac o téme: Česko , dôvera , pokles

Súvisiace články

Aktuálne správy