Dolár po výstupe na trojtýždňové maximum oslabil

Americký dolár sa počas piatkového obchodovania vyšplhal až na trojtýždňové maximum voči košu mien, neskôr však o svoje zisky prišiel a oslabil. Euro si voči doláru okolo 16:30 hod. SEČ pripisovalo zhruba 0,3 percenta na 1,0980 USD. Počas dňa pritom zostúpilo pod 1,08 USD.

Americkú menu v piatok podporili priaznivé údaje o vývoji trhu práce v Spojených štátoch. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, sa krátko po ich zverejnení vyšplhal až na 103,10 bodu, teda na najvyššiu úroveň od polovice decembra. Okolo 16:30 SEČ už ale vykazoval pokles o zhruba 0,3 percenta na 102,10 bodu.

Americké ministerstvo práce v piatok oznámilo, že ekonomika Spojených štátov v decembri vytvorila zhruba 216 000 nových pracovných miest, čo je výrazne viac, než sa čakalo. Údaje naznačili, že americká centrálna banka (Fed) pravdepodobne nebude ponáhľať so znižovaním úrokových sadzieb.

„Je to zjavne silná správa. Trh v posledných dňoch silnú správu o tvorbe pracovných miest predpokladal, takže reakcia možno nie je taká výrazná,“ uviedol podľa agentúry Reuters analytik Adam Button zo spoločnosti Forexlive.

Viac o téme: americký dolár USD , euro , kôš mien , meny , Spojené štáty americké USA

Súvisiace články

Aktuálne správy