Bitcoin pokračuje v posilňovaní, prekonal ďalšiu dôležitú hranicu

, ČTK/red

Najväčšia kryptomena bitcoin ďalej posilňuje, v utorok po desiatich mesiacoch prekročila hranicu 30 000 dolárov. Investori zvyšujú stávky na to, že americká centrálna banka (Fed) čoskoro prestane s agresívnym sprísňovaním menovej politiky.

Okolo 8: 45 SELČ si bitcoin podľa špecializovaného serveru CoinDesk pripisoval za uplynulých 24 hodín 6,4 percenta na zhruba 30 089 dolárov. Počas obchodovania v Číne kryptomena vystúpila až na 30 403,09 dolára.

Krátko pred desiatou hodinou dopoludnia sa bitcoin obchodoval na úrovni 30 166 amerických dolárov.

Druhá najväčšia kryptomena, ethereum, v rovnakom čase posilňovala o 3,25 percenta na 1921 dolára. Minulý týždeň sa pohybovala okolo osemmesačného maxima 1942,50 dolára.

Odolné americké hospodárstvo

Piatková správa o vývoji amerického pracovného trhu v marci ukázala, že zamestnávatelia si minulý mesiac udržali vysoké tempo prijímania nových zamestnancov. To podľa agentúry Reuters svedčí o odolnosti amerického hospodárstva.

Otrasy v bankovom sektore, ktoré vyvolal krach banky Silicon Valley Bank (SVB) minulý mesiac, zvýšili očakávania trhu, že Fed pravdepodobne nebude dlhší čas zvyšovať úrokové sadzby, pretože sa snaží zmierniť napätie v tomto sektore.

"Dôvodom všeobecného posilňovania kryptomien je optimizmus obchodníkov ohľadne menovej politiky centrálnych bánk," uviedla analytička Tina Tengová zo spoločnosti CMC Markets.

Podľa investičného analytika Wood & Company Tomáša Kacerovského ide o výsledok možnej krízy bankového sektora, na ktorú regulátori v USA a ďalších krajinách reagovali uistením, že budú garantovať vklady klientov. To viedlo na trhu k návratu mierneho optimizmu a čiastočnému návratu investorov do rizikových aktív, ako je bitcoin. "V krátkodobom horizonte tak môže cena bitcoinu pokračovať v raste," dodal.

Bitcoin získava späť dôveru investorov

"Prekonanie hranice 30 000 dolárov znamená návrat dôvery investorov v bitcoin. Oživenie trhu je však viditeľné zhruba od februára, keď začali objemy obchodov s kryptomeny výrazne rásť. Kryptomenový trh sa tento rok tiež javí oveľa stabilnejší ako napríklad v minulom roku," uviedol riaditeľ obchodníka Bit.Plus Martin Stránsky.

Komunita kryptomenových investorov podľa riaditeľa spoločnosti 2Bminer Jakuba Hlavenku už vsádza na rast bitcoinu a na nové cenové rekordy. "V 2Bminer sa k tejto teórii začíname prikláňať. Náročnosť ťažby stále rastie, čo len potvrdzuje túto teóriu. Z našej strany registrujeme aj prvé zdražovanie najefektívnejších strojov na ťažbu," poznamenal.

Americká vláda podľa neho stále drží vyše 40 000 bitcoinov, ktoré má údajne v pláne predať. Tento krok by mohol viesť k krátkodobému poklesu ceny v najbližších dňoch.

Viac o téme: bitcoin , ethereum , Federálny rezervný systém Fed , kryptomeny , úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy