Vývoz ropy z Iránu je najvyšší za päť rokov

Vývoz ropy z Iránu v tomto roku napriek pokračujúcim americkým sankciám dosiahol najvyššiu hodnotu za päť rokov a na päťročné maximum sa zvýšila aj ťažba. Uviedla to agentúra Reuters s odvolaním sa na informácie od konzultantov a informovaných zdrojov a údaje o preprave. Rast exportu a ťažby prispieva ku globálnej ponuke v čase, keď ostatní poprední výrobcovia naopak obmedzujú ťažbu, aby podporili ceny.

Vývoz ropy z Iránu je obmedzený od roku 2018, keď vtedajší americký prezident Donald Trump odstúpil od jadrovej dohody z roku 2015 a znovu zaviedol sankcie. Cieľom sankcií je obmedziť vývoz ropy, a tým príjmy iránskej vlády. Napriek tomu od začiatku funkčného obdobia súčasného prezidenta Joea Bidena vývoz rastie.

Vývoz ropy v máji prekonal 1,5 milióna barelov denne, čo je najvyššia mesačná hodnota od roku 2018, uviedla analytická spoločnosť Kpler. V roku 2018, pred odstúpením USA od jadrovej dohody, sa vývoz pohyboval okolo 2,5 milióna barelov denne.

Krajina ťaží viac než tri milióny barelov denne, je to najviac od roku 2018

Irán tiež v máji oznámil, že zvýšil ťažbu nad tri milióny barelov denne. To sú zhruba tri percentá celosvetových dodávok a podľa údajov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) to bolo najviac od roku 2018. Informovaný zdroj agentúre Reuters začiatkom tohto mesiaca povedal, že produkcia je stále na tejto úrovni. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) tento týždeň odhadla májovú produkciu Iránu na 2,87 milióna barelov denne.

Taktiež ďalší analytici uvádzajú, že ťažba a vývoz krajiny rastú. Konzultačná firma SVB International odhaduje, že ťažba v máji stúpla na 3,04 milióna barelov denne z 2,66 milióna barelov denne v januári. Vývoz ropy a kondenzátov v máji podľa nich predstavoval 1,93 milióna barelov denne.

Podľa analytikov a údajov o preprave je najväčším iránskym zákazníkom Čína. Ropa smeruje aj do Sýrie a Venezuely.

Nárast ťažby Iránom prichádza v čase, keď skupina OPEC+, zahŕňajúca členov kartelu OPEC a jeho spojencov na čele s Ruskom, znižuje ťažbu, aby podporila trh s ropou, na ktorom očakávania, že slabšia ekonomika zníži dopyt, tlačia ceny dole. Irán však má výnimku a nemusí ťažbu znižovať, spolu s Venezuelou a Líbyou.

Viac o téme: Irán , Medzinárodná energetická agentúra IEA , OPEC+ , Organizácia krajín vyvážajúcich ropu OPEC , ropa , ťažba ropy , vývoz

Súvisiace články

Aktuálne správy