Rusko je čoraz viac zavalené sankciami. Jedna vec, kľúčová aj pre Slovensko, však stále zostáva tabu

, Redakcia

Západné krajiny už na Rusko za vojenskú agresiu na Ukrajine uvalili nespočetné množstvo sankcií vo všetkých možných oblastiach. A postupne prichádzajú s ďalšími novými nápadmi. Inak tomu nie je ani v Európskej únii, ktorá pripravuje už jedenásty balík sankcií. Ani v ňom sa však údajne neodváži siahnuť po zablokovaní dodávok ruského jadrového paliva, ktoré mimochodom poháňa aj jadrové elektrárne na Slovensku.

Skutočnosť, že Európska únia neplánuje formálne sankcionovať ruskú štátnu jadrovú spoločnosť Rosatom ani v jedenástom balíku opatrení, potvrdili v uplynulých dňoch dobre informované zdroje pre spravodajskú televíziu CNN. Vysokí predstavitelia únie však zároveň tvrdia, že blok bude pokračovať v znižovaní závislosti na ruských energiách inými cestami.

O sankciách voči Rosatomu sa pritom opakovane rozpráva pri príprave každého nového balíka európskych sankcií voči Rusku. Trvali na tom najmä Poľsko a Litva, pripomína web themoscowtimes.ru. Doposiaľ sa však odvaha na tento krok nenašla. Mnohé európskej jadrové elektrárne sú totiž stále bytostne závislé na dodávkach jadrového paliva od Rosatomu, vrátane atómových elektrární na Slovensku.

Rosatom má dostavať atómku v Maďarsku

Samostatnou kategóriou pri týchto debatách je pritom Maďarsko, ktoré je všeobecne známe svojim odmietavým postojom k akýmkoľvek sankciám smerujúcim na Rusko. V prípade jadrovej energetiky o to viac, že Rosatom sa stará o jedinú fungujúcu jadrovú elektráreň v krajine Paks, ktorá produkuje viac ako 50 percent elektriny spotrebovanej v Maďarsku. Navyše práve Rosatom sa má postarať o dobudovanie ďalších blokov v tejto atómovej elektrárni.

Na sankcie voči Rosatomu pritom podľa očakávania tlačí aj samotná Ukrajina. Premiér Denys Šmyhal podľa themoscowtimes.ru otvoril túto tému aj na stretnutí s podpredsedom Európskej komisie Fransom Timmermansom, pričom upozornil na okupáciu jadrovej elektrárne Záporožie. Hovoril o tom aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý vyzýval na „rozhodné kroky proti Rosatomu a ruskému jadrovému priemyslu“.

Samotný Rosatom na tieto výzvy reagoval vyhlásením, že „jadrová energiia by mala byť mimo politickej konjunktúry“. Faktom však je, že mnoho krajín jednoducho v súčasnosti nemá inú alternatívu, ako odoberať jadrové palivo z Ruska. Medzi ne patrí aj Slovensko, ktoré síce hovorí o úsilí získať alternatívneho dodávateľa, vzhľadom na technické špecifiká môže tento proces pokojne trvať aj roky, ak vôbec. Písali sme o tom aj v našom nedávnom článku.

Viac o téme: jadrová energia , jadrové elektrárne , jadrové palivo , jadrové reaktory , jadrový reaktor , Rosatom

Súvisiace články

Aktuálne správy