História kolektívneho investovania

V prvej časti školy investovania si povieme o histórii podielových fondov, vzniku prvých podielových fondoch na Slovensku.Takisto si povieme o zmenách ktoré priniesol zákon o kolektívnom investovaní a o perspektívach kolektívneho investovania na Slovensku. Na konci článku na vás čaká náš kvíz školy investovania v ktorom môžete vyhrať viac ako 5000 Sk.

Vznik prvých podielových fondov sa datuje v roku 1800, keď Anglicko-škótsky investičný trust začal predávať svoje podiely investorom. V roku 1924 sa objavili prvé fondy v USA. Od tohto roku pokračoval rast počtu fondov a objemu majetku v správe. V roku 1940 bola vo fondov v USA zhromaždená 1 miliarda USD. Dnes tento objem dosahuje 7 triliónov USD. V Európe, ako druhej najväčšej ekonomickej zóne, je zhromaždených vyše 3,2 triliónov eur.

S pojmom kolektívne investovanie sa na Slovensku po prvý krát stretávame v roku 1993, v ktorom vznikali investičné fondy ako dôsledok prvej vlny veľkej privatizácie. Majitelia kupónových knižiek vkladali investičné kupóny do investičných fondov, ktoré ich následne zainvestovali priamo do akcií slovenských a českých podnikov. Podstatná väčšina takto vzniknutých investičných fondov však využila nedokonalú legislatívu a pretransformovala sa na klasické akciové spoločnosti. Týmto spôsobom sa investičné fondy dostali spod dohľadu dozorujúceho orgánu – Ministerstva financií. Tak sa aj skomplikoval prístup podielnikov k ich majetku.
Investičné fondy však nie sú typickým produktom kolektívneho investovania. Pre tento trh sú podstatne typickejším produktom podielové fondy otvoreného a uzavretého typu.

Veľký rozmach kolektívneho investovania na Slovensku nastal až v súvislosti so schválením nového zákona o kolektívnom investovaní, ktorý nadobudol účinnosť k 1.1.2000. Tento zákon v plnej miere nahradil dovtedy platný zákon o investičných spoločnostiach a fondoch.
V zmysle tohto nového zákona boli všetky investičné spoločnosti pôsobiace na Slovensku povinné prelicencovať sa na správcovské spoločnosti, čím sa do značnej miery sprehľadnilo ich pôsobenie na trhu. V priebehu rokov 1999 a 2000 výrazným spôsobom vzrástol objem majetku predovšetkým v otvorených podielových fondoch a aj naďalej je veľký predpoklad, že podiel celkových úspor obyvateľstva v produktoch kolektívneho investovania sa bude ďalej zvyšovať.

Vďaka nutnosti prelicencovať sa vznikla na trhu pomerne paradoxná situácia keď na jednej strane klesol počet spoločností zaoberajúcich sa kolektívnym investovaním na strane druhej však výrazne stúpol objem majetku pod správou týchto spoločností. Podľa optimistických prognóz by majetok v podielových fondoch mal do piatich rokov dosiahnuť hodnotu 72 mld. Sk. Už rok 2000 načrtol výrazný progres keď objem majetku spravovaného v otvorených podielových fondoch o viac ako 3,6 mld. Sk.

Škola investovania

V našej Škole investovania sa môžete nielen niečo nové naučiť, ale aj vyhrať.
Stačí postupne odpovedať na otázky, ktoré budú zverejňované spolu s novou lekciou Školy investovania.
V prípade, že na všetky odpoviete správne, postúpite na konci do žrebovania o ceny.
Hodnota výhry záleží aj od Vás, začíname na 5 000 Sk a každým novým účastníkom sa výhra zvyšuje o dalšiu korunu.
Výšku výhry môžete priebežne sledovať tu.

Otázka na tento týždeň znie:
Najmä akým zákonom sa riadia pri svojej činnosti správcovské spoločnosti?

Odpovedať na túto otázku môžete na stránke hry.
Ak však ešte nie ste zaregistrovaní na oPeniazoch.sk, musíte tak pred vstupom do hry urobiť na stránke registrácie.

Súvisiace články

Aktuálne správy