Turecká ekonomika sa dostala do recesie

Pridajte názor  Zdroj:

11. 3. 2019 - Hospodárstvo krajiny v záverečnom štvrťroku 2018 medzikvartálne oslabilo o 2,4 % po poklese o 1,6 % v treťom štvrťroku.

Turecká ekonomika sa v závere minulého roka dostala do recesie. Hrubý domáci produkt krajiny sa podľa údajov tureckého štatistického úradu v štvrtom štvrťroku vlaňajška medzikvartálne zmenšil o 2,4 percenta. Tento pokles nasledoval po oslabení ekonomiky krajiny v treťom kvartáli o 1,6 percenta. Hospodárstvo Turecka tak kleslo dva štvrťroky po sebe. Informoval o tom portál bbc.com.

Portál ďalej uviedol, že obchodná vojna medzi USA a Tureckom vyvolala prudký pokles hodnoty tureckej meny, pričom turecká líra voči doláru vlani oslabila o 30 percent, čo zdražilo dovoz v priemere o tretinu. Tento vývoj viedol tureckú centrálnu banku k zvýšeniu úrokových sadzieb, čím sa zdražili úvery. Výsledkom bolo poškodenie predaja áut a bytov.

Za celý minulý rok turecká ekonomika posilnila iba o 2,6 percenta, čo bolo najpomalšie tempo jej rastu od roku 2009. Zároveň išlo o zjavnú zmenu v porovnaní s rokom 2017, kedy sa hospodárstvo krajiny zväčšilo o 7,4 percenta.

https://www.bbc.com/news/business-47522338