Obchodovanie na akciových trhoch III.

Spôsob, ako lepšie riziku porozumieť, a tým i kvalitnejšie kontrolovať svoje investície, spočíva v stanovení si realistických plánov a cieľov.

Profesionálny prístup sa nedá zamieňať s „púhym“ šťastím, pretože na každého „šťastlivca“ vždy pripadá mnoho tých, ktorí svoje úspory stratili. Nejde teda o to, ako čo najrýchlejšie zarobiť, ale hodnotí sa skôr dlhodobejší investičný horizont a minimálne straty. Investičnú stratégiu je potrebné podriadiť i tomu, ako je daný subjekt averzný voči riziku.
Každý cieľ vyžaduje totiž špecificky určený časový plán. Pretože je logické, že ak chcete splatiť hypotéku, pôjde samozrejme o dlhodobejšie investície než v prípade rýchleho špekulatívneho zhodnotenia.
Čím dlhšiu dobu „máte k dispozícii“, tým viac môžete riskovať. Budete tak totiž mať dlhší čas na prípadnú opravu Vašich neúspechov. S rastom investičného obdobia totiž dochádza k poklesu miery rizika spôsobeného nesprávnym načasovaním nákupu. Čím je teda investícia dlhodobejšia, tým je vyššia pravdepodobnosť, že bude i investíciou výnosnejšou.

Všetky akcie sú potenciálne ohrozené radom „trhových rizík“. Prípady ako hospodárske recesie, vojna, zvýšenie úrokových sadzieb či daňové reformy predstavujú faktory ovplyvňujúce kľúčovou mierou výnosnosť Vašich investícií. Zmienené riziká existujú vždy, či už investujete individuálne alebo prostredníctvom fondov.

Celú paletu vyššie spomenutých rizík v sebe skrýva nie len trh, ale i každá spoločnosť v rámci daného odvetvia. Investor musí teda zakaždým starostlivo zvážiť do akého odvetvia (a v ňom do akej spoločnosti) hodlá vložiť svoje prostriedky. Pretože rýchlo sa rozvíjajúci segment trhu, akým je v súčasnosti napr. oblasť internetového podnikania, mobilnej komunikácie či obor biotechnológie, sa môže ukázať ako dlhodobo nadhodnotený, a teda môže nasledovať prudký pád.

Nebezpečie, že Vašu investíciu nebude možné speňažiť, hrozí predovšetkým u menších spoločností, a na menších trhoch. Znamená, že nebude existovať dostatočný dopyt po akciách, ktoré ponúkate. Miera rizika bude samozrejme záležať len a len na Vás, resp. na miere a spôsobe diverzifikácie Vášho portfólia. Druhým, nemenej významným faktorom ovplyvňujúcim Vaše investície je takisto rozsah investovaného kapitálu. Vždy by mal dosahovať takej výšky, bez ktorej sa „pohodlne“ zaobídete počas očakávanej doby investície.
Väčšina investorov má na finančných trhoch averziu k riziku. Investori dávajú spravidla prednosť výberu menej rizikového aktíva. Preto platí, že rast rizika určitého investičného inštrumentu znižuje dopyt po ňom, a tým i jeho cenu.

Riziko je možné ďalej rozdeliť na jedinečné a systematické. Pokiaľ je výnosová miera inštrumentov ovplyvňovaná faktormi, ktoré majú charakter špecifických javov pre jednotlivé firmy, potom ich označujeme ako jedinečné riziká. Takéto riziko môžeme eliminovať diverzifikáciou alebo vhodnou voľbou tých správnych aktív do portfólia. Platí pritom zásada, že čím viac titulov v portfóliu, tým menšie jedinečné riziko. Naproti tomu systematické riziká sú mimo kontrolu jednotlivých emitentov investičných inštrumentov, pretože vyplývajú z celkového vývoja ekonomiky. Medzi také riziká, ktoré sú paušálne v celej ekonomike, patrí riziko zmeny úrokových sadzieb, trhové riziko alebo inflačné riziko. Diverzifikácia v rámci národnej ekonomiky je nemožná, a tak je potreba sa pozrieť na zahraničné trhy.

Ing. Roman Ganobčík, Online Investor Slovakia, o.c.p., a.s.

Súvisiace články

Aktuálne správy