Šéf MH Development uzatváral zmluvy sám so sebou, tvrdí Sieť

Pridajte názor  Zdroj:

27. 10. 2014 - Podpredseda strany Sieť M. Beblavý žiada ministra hospodárstva, aby Ladislava Košeckého odvolal z funkcie

Konateľ štátnej firmy MH Development Ladislav Košecký si prenajal auto od svojej vlastnej súkromnej firmy. Tvrdí to podpredseda strany Sieť Miroslav Beblavý. "V centrálnom registri zmlúv bola zverejnená zmluva o prenájme vozidla uzavretá medzi MH Development a obchodnou spoločnosťou Mertimex. MH Development si v nej prenajal auto na celý rok 2013 s mesačným nájomným vo výške 1 200 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH)," priblížil. Za rok to predstavuje viac ako 14 tis. eur, čo je podľa Beblavého suma, za ktorú si možno poľahky kúpiť štandardné auto bez nutnosti prenájmu.

Konflikt záujmov v zmluve o prenájme vozidla spočíva podľa Beblavého v tom, že konateľ MH Development Košecký je v spoločnosti Mertimex jediným spoločníkom. "Zmluvu tak uzatvoril sám so sebou a prostredníctvom nej sa obohatil z verejných peňazí," vysvetlil Beblavý.

Tu však konflikt záujmov podľa poslanca nekončí. Na webovej stránke MH Development je zverejnený zoznam dodávateľských faktúr, z neho vyplýva, že firme Mertimex boli vystavené tri faktúry za prenájom motorového vozidla, celkovo za 46 320 eur, pričom len jedna odkazuje na zmluvu zverejnenú v centrálnom registri. "Pokiaľ by sa nepreukázal právny podklad pre tieto faktúry, mohlo by ísť o bezdôvodné obohatenie," vyhlásil Beblavý. Preto požiadal v pondelok listom ministra hospodárstva SR Pavla Pavlisa, aby Košeckého z funkcie odvolal.

Agentúra SITA so žiadosťou o stanovisko osloví MH Development a Ministerstvo hospodárstva SR.

Beblavý podobne koncom augusta upozornil na konflikt záujmov predsedu predstavenstva Burzy cenných papierov Jozefa Medveďa, ktorý obchodoval sám so sebou. Burza mu totiž prenajala služobné vozidlo od firmy Vanys. Práve v nej je Medveď jediným akcionárom. Po zverejnení tejto informácie mimoriadne valného zhromaždenie burzy Medveďa odvolalo.

Spoločnosť MH Development, s.r.o., sa zaoberá prenájmom nehnuteľností, obstarávateľskými službami spojenými so správou nehnuteľností. Základné imanie firmy je vo výške 38,704 mil. eur, pričom podiel v nej má Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.