Sicílii hrozí bankrot

Diskusia 2  Zdroj: TASR

18. 7. 2012 - Taliansky ostrov Sicília, ktorý je autonómnym regiónom, môže čoskoro zbankrotovať. Upozornil na to premiér Mario Monti.

Rím 18. júla (TASR) - Taliansky ostrov Sicília, ktorý je autonómnym regiónom, môže čoskoro zbankrotovať. Upozornil na to premiér Mario Monti. Sicília je dlho terčom kritiky talianskej vlády za prebujnejú verejnú správu a vysoké náklady na mzdy štátnych zamestnancov.

Monti vo svojom vyhlásení uviedol, že má "vážne obavy" z bankrotu ostrova. Premiér písomne požiadal guvernéra Sicílie Raffaela Lombarda, aby mu potvrdil, že do konca júna rezignuje na svoj post.

Veľmi nezvyčajná intervencia predsedu talianskej vlády len podčiarkla vážnosť situácie na ostrove, ktorý sa podieľa 5,5 % na hrubom domácom produkte (HDP) Talianska. Miera nezamestnanosti na Sicílii sa už vyšplhala na 19,5 % a je takmer dvojnásobne vyššia ako celoštátny priemer.

Stav verejných financií na Sicílii sa celé desaťročia postupne zhoršoval a momentálne má ostrov dlhy vo výške 5,3 miliardy eur. Na príčine sú najmä náklady na štátnu správu, ktorá je príliš prebujnená. Kritici tvrdia, že miestni polici si nadmernou zamestnanosťou vo verejnom sektore kupovali voličov.

Hlavný audítorský úrad v Taliansku Corte dei Conti minulý mesiac upozornil, že chronická zadlženosť Sicílie sa už dostala do štádia, ktoré nie je udržateľné. Autonómne úrady pritom aj napriek dlhom minulý rok prijali tisíce nových ľudí a zvýšili počet štátnych zamestnancov o 30 % na 17.218 osôb. Z toho až 11 %, čiže 1905 ľudí, je v riadiacich pozíciách s nadštandardnými platmi. Ich počet je tak približne dvojnásobne vyšší, ako v iných talianskych regiónoch.

No aj napriek napätej situácii na ostrove, dlhy Sicílie nepredstavujú veľkú hrozbu pre stav talianskych verejných financií. Ratingová agentúra Fitch sa domnieva, že vláda v Ríme splní tohoročné fiškálne ciele.