Euro bude ďalej oslabovať

Diskusia 6  Zdroj: TASR

26. 5. 2012 - Kurz spoločnej európskej meny padol v piatok (25.5.) na najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Podľa analytikov Dekabank sa však pokles eura neskočil a bude v najbližšom období pokračovať.

Frankfurt nad Mohanom 26. mája (TASR) - Kurz spoločnej európskej meny padol v piatok (25.5.) na najnižšiu úroveň za takmer dva roky. Podľa analytikov Dekabank sa však pokles eura neskočil a bude v najbližšom období pokračovať.

"Euro je v súčasnosti také slabé, pretože neistota týkajúca sa Grécka sa po voľbách opäť zvýšila a pretože nie je jasné, či po ďalších voľbách vznikne proreformná vláda," uviedol devízový expert Dekabank Sebastian Wanke v rozhovore pre nemeckú agentúru DPA. Keďže existuje veľké riziko, že nová grécka vláda nebude dodržovať podmienky finančnej pomoci, ktorú dostala od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu, investori hľadajú bezpečné prístavy pre svoje peniaze a vyhýbajú sa euru.

Zotavovanie eura závisí predovšetkým od vývoja v Aténach. V súčasnosti sa kurz spoločnej meny pohybuje mierne nad úrovňou 1,25 USD/EUR. V piatok dokonca klesol až na 1,2495 USD/EUR a takmer po dvoch rokoch sa dostal pod úroveň 1,25 USD/EUR. Podľa Wankeho bude euro pokračovať v oslabovaní.