Španielske trápenie nekončí

Pridajte názor  Zdroj: Capital Markets, o.c.p., a.s.

14. 4. 2012 - Prvé náznaky pokračovania dlhovej telenovely trhom dostatok priestoru na rast nedali.

Náklady na poistenie španielskeho štátneho dlhu proti platobnej neschopnosti prostredníctvom nástrojov CDS počas piatku dosiahli historické maximá, z dôvodu obáv o španielsky bankový sektor.

Swapy úverového zlyhania v prípade 5-ročných štátnych dlhopisov počas piatka vzrástli na rekordných 505 bázických bodov zo 476 bázických bodov vo štvrtok, čo so sebou v konečnom dôsledku prináša rast nákladov v spojení s poistením španielskych dlhopisov v hodnote 1 mil. USD o celkovo 2900 USD ročne, na enormných 50500 USD.

Údaje z bankového sektora v Španielsku potvrdili, že banky v krajine za mesiac marec výrazne zvýšili ich úvery od ECB, čo potvrdzuje opodstatnenosť obáv o zdravie tohto odvetvia, pričom pôžičky španielskych bánk z ECB predstavujú 28% z celkovej sumy, ktorá bola v marci požičaná bankám v eurozóne.

Prvé náznaky pokračovania dlhovej telenovely, tentokrát v španielskom podaní, tak trhom dostatok priestoru na rast nedali. Paneurópsky EuroStoxx 600 po dvoch rastových seansách sa znovu ocitol vo výrazne červených číslach, počas piatka stratil -1.54 % a obchodovanie ukončil na 253.40 bodoch. Podobný, agonický vývoj indikovala aj trojica hlavných európskych indexov: FTSE -1.03%, CAC -2.47%, DAX -2.36%.

V USA sa počas piatka zverejnila inflácia, ktorá v mesiaci marec vzrástla o +.03 %, čo naplnilo očakávania analytikov. Index CPI tak v porovnaní s februárom (+0.4 %) indikuje spomalenie tempa rastu cien v USA. O zápornej atmosfére zo záveru týždňa svedčil aj výkon akcií Wells Fargo & Co., ktoré zaznamenali -3.47 %-ný pokles aj napriek presvedčivým výsledkom. Banka totižto za Q1/2012 reportovala vyšší zisk na úrovni 4.25 mld. USD, resp. 0.75 USD/akcia, pri očakávanom zisku 0.73 USD/akcia, v porovnaní s 0.67 USD/akcia z rovnakého obdobia predchádzajúceho roka.

Akciové indexy v USA tak ukončili obchodovanie v teritóriu záporných čísiel: Dow Jones -1.05 %, S&P 500 -1.25 %, Nasdaq -1.45 %.