Spoločnosť Meta, majiteľ Facebooku, začína záverečné kolo prepúšťania

Americká internetová spoločnosť Meta Platforms, ktorá vlastní napríklad Facebook, štartuje tretie a záverečné kolo prepúšťania. Agentúre Reuters to oznámil zdroj oboznámený so situáciou. Spoločnosť v marci oznámila, že postupne zruší 10 000 pracovných miest.

Meta v marci ako prvá z veľkých technologických firiem oznámila druhú vlnu masového prepúšťania, už na jeseň dala výpoveď viac ako 11 000 zamestnancov. Škrty znížili počty pracovníkov na stav zhruba z polovice roka 2021. Firma predtým hojne naberala, od roku 2020 počty svojich zamestnancov zdvojnásobila.

Ohlásené prepúšťanie by sa malo výrazne dotknúť ľudí, ktorí pracujú v predaji reklamy a v marketingu. Niektorí z nich podľa Reuters o svojich výpovediach v stredu informovali na twitteri.

Šéf spoločnosti Meta Mark Zuckerberg v marci uviedol, že väčšina prepúšťaní v druhom kole sa uskutoční v priebehu niekoľkých mesiacov a z veľkej časti sa skončí v máji. Niektoré menšie kolá by podľa neho mohli pokračovať aj potom.

Sľúbil veľkú reštrukturalizáciu obchodných tímov

Celkovo sa škrty najviac dotkli neinžinierskych pozícií, čím sa posilnilo prvenstvo tých, ktorí v Méte píšu kód, uviedol Reuters. Zuckerberg v marci prisľúbil „podstatnú reštrukturalizáciu“ obchodných tímov a návrat k „lepšiemu pomeru inžinierov a ostatných úloh“.

Pri aprílovom prepúšťaní prišlo o prácu asi 4000 zamestnancov, uviedol Zuckerberg. V náborových tímoch sa mierne prepúšťalo v marci.

Prepúšťanie v spoločnosti Meta nasledovalo po mesiacoch slabnúceho rastu príjmov v súvislosti s vysokou infláciou a s útlmom digitálnej reklamy po jej boome v čase pandémie. Firma tiež investuje miliardy dolárov do svojej jednotky Reality Labs zameranej na digitálny vesmír metaverse. Táto súčasť vlani prekonala 13,7 miliardy dolárov. Ďalšie investície idú do projektu, ktorého cieľom je prispôsobiť infraštruktúru na podporu práce s umelou inteligenciou.

Viac o téme: Facebook, hromadné prepúšťanie, Mark Zuckerberg, Meta Platforms, prepúšťanie, zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy