Rusko sa dlhodobo snaží oslobodiť od závislosti na západných technológiách a vybudovať vlastný technologický ekosystém. Najnovšie plány tejto snahy smerujú do oblasti herných konzol a videohier.
Ako uvádzajú portály Engadget a Techspot, táto snaha je súčasťou širšej stratégie, ktorú v marci 2024 podporil ruský prezident Vladimir Putin, keď vyzval vládu na vývoj herných konzol, operačných systémov a cloudových herných platforiem.
Podľa informácií, ktoré 25. decembra zverejnil Anton Gorelkin, podpredseda Výboru pre informačnú politiku Štátnej dumy, Ruské ministerstvo priemyslu a obchodu pracuje na vývoji domácej hernej konzoly.
Ruská konzola s domácim procesorom Elbrus
Navrhovaná konzola má byť poháňaná procesorom Elbrus, ktorý bol vyvinutý Moskovským centrom SPARC technológií. Tento procesor je primárne určený pre obranné systémy, kritickú infraštruktúru a ďalšie špecifické aplikácie. V porovnaní s modernými čipmi od Intel, AMD či Arm je však jeho výkon výrazne nižší a nedosiahne úroveň, akú ponúkajú konzoly PlayStation 5 alebo Xbox Series X.
Operačným systémom by mal byť Aurora Linux alebo Alt Linux, čo sú ruské verzie populárneho open-source operačného systému Linux. Gorelkin zdôraznil, že cieľom nie je portovať staré hry, ale podporovať vývoj domácich videohier. To však znamená, že Rusko bude musieť budovať aj vlastnú komunitu herných vývojárov.
Okrem klasickej konzoly je v Rusku vo vývoji aj ďalšie zariadenie s názvom Fog Play. Toto zariadenie je skôr cloudovou platformou na hranie hier. Funguje na princípe prenájmu výkonných počítačov, na ktorých môžu používatelia cez internet hrať graficky náročné hry. Jeho očakávaná cena je približne 44 eur, čo naznačuje, že zariadenie nebude lákať náročných hráčov. Súčasťou balenia má byť aj ovládač nápadne podobný tomu pre Xbox.
Môže sa podľa vás podariť Rusku dosiahnuť technologickú nezávislosť?
Technologická izolácia a závislosť od Číny
Snaha o technologickú nezávislosť je súčasťou širšej stratégie Ruska, ktorá sa zintenzívnila po invázii na Ukrajinu a následných sankciách zo strany Západu. Kľúčovými krokmi tejto stratégie sú napríklad:
- Zavedenie Astra Linux v štátnej správe, armáde a školstve.
- Vývoj alternatívy k nástroju VirusTotal (vlastnenému Google) s názvom Multiscanner pre skenovanie súborov a webových stránok.
Napriek týmto snahám je však Rusko stále silne závislé od čínskej technológie. Čínske smartfóny sú na ruskom trhu dominantné a mnoho elektronických zariadení s dvojitým použitím (civilné aj vojenské) naďalej prúdi z Číny do Ruska, aj keď ich vývoz do USA bol zastavený.
Rusko čelí vážnym prekážkam pri snahe o úplnú technologickú suverenitu. Nedostatok špičkových polovodičových technológií a obmedzená domáca výrobná kapacita znamenajú, že ruské konzoly nebudú schopné konkurovať globálnym hráčom ako Sony či Microsoft.
Ruská snaha o vybudovanie domácej hernej platformy je ambiciózna, no krajina stále čelí vážnym prekážkam v technologickom sektore. Bez prístupu k najmodernejším technológiám a dostatočnej vývojárskej komunite zostáva otázne, či ruské konzoly dokážu skutočne konkurovať globálnym hráčom, alebo zostanú len symbolickým krokom na ceste k technologickej nezávislosti.