Prepúšťanie v technologickom sektore nemá konca. Tisícky zamestnancov opustia aj IBM a SAP

, ČTK/red

Séria správ o hromadných prepúšťaniach vo veľkých technologických firmách je zdá sa bez konca. Najnovšie sa k oznamovateľom personálnych škrtov pridali aj americká spoločnosť IBM a tiež najväčšia európska softvérová firma SAP.

Americká spoločnosť International Business Machines (IBM) prepustí 3900 zamestnancov, asi 1,5 percenta pracovnej sily. Technologická firma sa zbavuje niektorých aktív, krok v prvom štvrťroku vyústi do mimoriadnych nákladov 300 miliónov dolárov. Spoločnosť to uviedla v stredu, keď oznámila hospodárske výsledky za vlaňajší štvrtý štvrťrok.

Finančný riaditeľ James Kavanaugh agentúre Reuters povedal, že spoločnosť je stále „odhodlaná najímať zamestnancov pre výskum a vývoj zameraný na klientov“. Akcie IBM po skončení stredajšieho obchodovania klesli o dve percentá, a vymazali tak skoršie zisky z prevažne pozitívnych hospodárskych výsledkov.

"Zdá sa, že trh je sklamaný rozsahom ohláseného znižovania počtu pracovných miest, ktoré predstavuje iba 1,5 percenta pracovnej sily," uviedol hlavný analytik spoločnosti Investing.com Jesse Cohen. "Investori dúfali v rozsiahlejšie opatrenia zamerané na zníženie nákladov," dodal.

Veľké americké firmy v posledných mesiacoch masívne prepúšťajú, aby znížili náklady v čase, keď sa očakáva spomalenie globálnej ekonomiky. Miesta rušia veľké technologické spoločnosti aj veľké banky.

Tržby IBM vo štvrtom kvartáli stagnovali na 16,69 miliardy dolárov, analytici odhadovali tržby 16,40 miliardy dolárov. Za celý rok 2022 zaznamenala IBM rast tržieb o 5,5 percenta, čo je najviac za posledných desať rokov.

SAP prepustí tri tisícky zamestnancov

Najväčšia európska softvérová spoločnosť SAP zase plánuje v rámci reštrukturalizácie zrušiť asi 3000 pracovných miest. To predstavuje zhruba 2,5 percenta jej celkovej pracovnej sily, oznámila firma. Pripojila sa tak k viacerým ďalším technologickým podnikom, ktoré znižovaním počtu zamestnancov reagujú na zhoršené hospodárske vyhliadky.

"Tento proces bude chvíľu trvať," povedal k plánovanému rušeniu pracovných miest finančný riaditeľ SAP Luka Mucic. "V roku 2023 očakávame iba miernu úsporu nákladov, v roku 2024 potom výraznejšiu," dodal.

Cieľom reštrukturalizácie je podľa firmy zamerať pozornosť na kľúčové aktivity v oblasti cloudových služieb. V tejto súvislosti SAP plánuje aj predaj svojho zvyšného podielu v spoločnosti Qualtrics International, uviedla agentúra Bloomberg.

Viac o téme: hromadné prepúšťanie, IBM, personálne otázky, SAP

Súvisiace články

Aktuálne správy