Mali ste hovor z podozrivého čísla? Regulátor opäť upozorňuje na podvodníkov

, Redakcia

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb upozorňuje na nových podvodníkov, ktorí sa od ľudí snažia vylákať osobné údaje. Najnovšie ide o hovory z čísel, ktoré sa nápadne podobajú na slovenské mobilné telefónne čísla, až na malý detail. Sú o jednu číslicu kratšie.

Zvýšený výskyt práve takýchto podozrivých volaní registruje úrad v posledných dňoch. Účastníci sú z týchto čísel, ktoré sa tvária ako slovenské mobilné čísla, avšak skrátené o jednu číslicu, najčastejšie kontaktovaní pod zámienkou vylákania osobných údajov. Volajúci hovorí prevažne v anglickom jazyku a predstavuje sa v mene Vlády SR, či dokonca polície SR. Volajú prevažne kvôli údajnému overeniu identity alebo upozorňujú o nejakých ilegálnych aktivitách.

„Samozrejme pod zámienkou vylákať od účastníka jeho osobné údaje – prístupové heslá do internetbankingu alebo do e-mailového konta, či čísla platobných kariet, ktoré následne môžu podvodníci zneužiť,“ informuje regulačný úrad.

Zároveň odporúča takýto hovor okamžite zrušiť. V prípade ďalšieho obťažovania tiež odporúča účastníkom obrátiť sa na políciu. „Polícia v tejto veci apeluje, aby za žiadnych okolností neposkytovali účastníci svoje osobné, autorizačné či finančné informácie neznámym osobám vydávajúcim sa za zamestnancov rôznych inštitúcií telefonicky, elektronickou poštou alebo ich zadaním na neznáme internetové adresy,“ dodáva úrad.

Viac o téme: podvod, podvodné telefonáty, podvodníci, Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb

Súvisiace články

Aktuálne správy