Internetový predajca Amazon v Británii minie 170 miliónov libier na vyššie mzdy

Americký internetový predajca Amazon v Británii minie 170 miliónov libier (zhruba 197 miliónov eur) na vyššie mzdy. Zdvihnúť sa ich zamestnancom chystá dvakrát v najbližších šiestich mesiacoch. Podľa agentúry Reuters to môže pritiahnuť pozornosť britskej centrálnej banky, ktorá pozorne stráži inflačné tlaky. Firma, pre ktorú v Británii pracuje 75 000 ľudí, tiež uviedla, že sa pred sviatkami chystá nabrať viac ako 15 000 sezónnych zamestnancov.

Hodinová štartovná mzda v britskom Amazone bude od 15. októbra vyššia najmenej o libru. V závislosti od miesta pôsobenia tak bude predstavovať 11,80 až 12,50 libry (13,66 až 14,47 eur).

Od apríla budúceho roka sa potom hodinová mzda zdvihne na 12,30 až 13 libier (14,24 až 15,05 eur). To podľa firmy znamená, že minimálna štartovná mzda sa za posledné dva roky zdvihne o 20 percent a od roku 2018 o 50 percent.

Zamestnanci čelia nízkej mzde, nebezpečným pracovným podmienkam a dohľadu na pracovisku

Odborový zväz GMB v pondelok v reakcii na oznámenie Amazonu uviedol, že tento vývoj prinesie zamestnancom firmy „len malú útechu“. Pripomenul, že zápasia s nízkou mzdou, nebezpečnými pracovnými podmienkami a s dohľadom na pracovisku.

„Amazon minul milióny za boj proti vlastným zamestnancom v oblasti odborových práv a spravodlivého odmeňovania,“ uviedla organizátorka GMB Rachel Faganová.

Britská centrálna banka minulý mesiac prerušila sériu zvyšovania úrokových sadzieb. Varovala, že ju rast miezd znepokojuje, pretože nie je podporený ďalšími ukazovateľmi trhu práce. V auguste ceny tovarov a služieb v porovnaní s rokom 2007 stúpli o 6,7 percenta.

Viac o téme: Amazon , internetový obchod , mzdy , odbory , rast miezd , trh práce , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy